Autonomiczny autobus rozpoczął regularne kursy po centrum Seulu

Samochody autonomiczne nie są odległą przyszłością. Wprost przeciwnie, technologia, która umożliwia jazdę bez kierowcy już istnieje - autonomiczny autobus zaczął właśnie kursować po stolicy Korei Południowej, Seulu.

Autobus został skonstruowany przez należący do Hyundaia startup 42 Dot. Celem przedsięwzięcia było zbudowanie pojazdu maksymalnie taniego, co pozwoli na upowszechnienie technologii. Ponadto autobus ma przyzwyczajać ludzi do technologii autonomicznej, oswajać z pojazdami, które mogą poruszać się bez kierowcy.

Trasa ma 3,4 km, wyznaczono dwa przystanki

Autobus wyposażony jest w szereg kamer, radarów i rozpoczął już regularne kursowanie. Jego trasa ma tylko 3,4 km i biegnie przez centrum Seulu. Pokonanie całego odcinka trwa 20 minut. 

Pasażerowie mogą wsiadać i wysiadać na dwóch wyznaczonych przystankach, wcześniej konieczne jest zarezerwowanie miejsca za pomocą aplikacji. Przejazdy są bezpłatne.

Reklama

Kierowca nadzoruje przejazd

Według twórców, autobus jest w stanie poruszać się autonomicznie przy użyciu 12 kamer i sześciu czujników radarowych, które obserwują sygnalizację świetlną oraz ruch innych pojazdów i pieszych. Ze względów bezpieczeństwa jazdę nadzoruje jednak kierowca, który zgodnie z umową z władzami Seulu przejmuje kontrolę na najbardziej ruchliwym odcinku trasy.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autonomiczny autobus | Hyundai | Korea Południowa | seul

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama