Polskie drogi

Wbił się hulajnogą w skręcający samochód. Zapomniał o podstawowych przepisach

52-letni kierujący hulajnogą elektryczną uderzył w poruszającego się przed nim Citroena. Na skutek kolizji mężczyzna trafił do szpitala. Wszystkiego udałoby się uniknąć, gdyby pamiętano o kilku prostych zasadach.

Do zderzenia hulajnogi elektrycznej z osobowym Citroenem doszło wczoraj około godziny 19:00 w Zamościu na ulicy Młyńskiej.

Kierujący hulajnogą nie zachował bezpiecznej odległości

Na miejscu policjanci ruchu drogowego wstępnie ustalili, że kierująca Citroenem chciała skręcić w prawo, na teren parkingu sklepowego. Po zwolnieniu i zasygnalizowaniu chęci wykonania manewru, uderzył w nią kierujący hulajnogą elektryczną. Według funkcjonariuszy - mężczyzna nie zachował bezpiecznej odległości i nie zdążył zahamować.

Kolizja była na tyle duża, że mężczyzna przewrócił się i konieczne było wezwanie karetki pogotowia. Kierowca hulajnogi trafił ostatecznie do szpitala.

Reklama

Citroenem kierowała 36-latka z Zamościa. Policyjne badanie alkomatem wykazało, że kierujący byli trzeźwi.

Hulajnogą po drodze publicznej - o czym pamiętać?

Przy okazji zdarzenia warto przypomnieć o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoliłoby uniknąć nerwów i kosztów związanych z kolizją.

  • Osoby poruszające się po drogach publicznych hulajnogami elektrycznymi mają obowiązek przestrzegać ogólnych zasad bezpiecznego korzystania z dróg, które określono w przepisach ruchu drogowego.
  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
  • W przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać z jezdni, jednak tylko wówczas, gdy po drodze tej ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.
  • Wyjątkowo kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać z chodnika. Dotyczy to sytuacji, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  • Kierujący hulajnogą powinien także pamiętać, że korzystając z chodnika lub drogi dla rowerów i pieszych powinien zachować szczególną ostrożność, poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

***

INTERIA.PL/Policja
Dowiedz się więcej na temat: policja | hulajnogi | przepisy drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama