Polskie drogi

Koniec bezkarności rowerzystów? Policjanci mają nowy sprzęt

W ramach akcji "bezpieczny rowerzysta", policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego postanowili wziąć „pod lupę” lokalnych użytkowników jednośladów. Podczas kontroli na jednym z bardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście, funkcjonariusze ujawnili wiele wykroczeń. W działaniach policjantów wspierały nowoczesne drony.

KPP w Piasecznie poinformowała o przeprowadzeniu szeroko zakrojonej kontroli w ramach akcji "Bezpieczny rowerzysta". Działania piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego miały na celu zwiększenie świadomości kierowców jednośladów oraz poprawę ich bezpieczeństwa na drodze. Funkcjonariuszy wspierały nowoczesne drony, które z powietrza nadzorowały teren nad jednym z bardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście.

Jedno skrzyżowanie, ponad 30 wykroczeń

Jak możemy wyczytać w oficjalnym komunikacie policji - wciąż wielu rowerzystów jeździ brawurowo i zapomina o sygnalizowaniu zmiany kierunku jazdy. Wśród najczęstszych wykroczeń jakie zanotowały policyjne kamery wymieniono m.in. jazdę po chodniku i kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu. Wielu cyklistów zapomina także, że rower przez przejście dla pieszych należy przeprowadzać. Za przejazd rowerem przez przejście w najlepszym razie można dostać pouczenie, a w najgorszym mandat w wysokości 100 zł.

Reklama

Niestety wciąż wielu rowerzystów nie zdaje sobie z tego sprawy i lekceważąco podchodzi do panujących zasad i przepisów drogowych. Tylko podczas trwania wspomnianej akcji, funkcjonariusze wylegitymowali ponad 30 cyklistów. Większość z nich zostało pouczonych, jednak policjanci byli zmuszeni wystawić także 12 mandatów karnych.

Jak podkreślają funkcjonariusze - każde naruszenie prawa podlega nie tylko odpowiedzialności finansowej ale przede wszystkim zagraża bezpieczeństwu samych cyklistów. Należy pamiętać, że rowerzysta w spotkaniu z samochodem zawsze jest narażony na większe obrażenia. Kierowcy rowerów nie mogą zatem zapominać o zasadzie ograniczonego zaufania.

Jeździsz na rowerze? Policja przypomina o kilku kluczowych zasadach

Policjanci od dłuższego czasu przypominają, że niezależnie od wieku, stażu czy sprzętu, na którym jedziemy, obowiązują te same przepisy prawa. Aby jazda rowerem była bezpieczna, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach:

  • kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Droga dla rowerów oznakowana jest znakiem nakazu (C-13);
  • jeśli rowerzysta porusza się po drodze dla rowerów i pieszych powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić miejsca pieszym;
  • rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy opiekuje się on osobą do lat 10, która również jedzie rowerem. Poza tym, gdy chodnik ma szerokość większą niż dwa metry, a ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością wyższą niż 50 kilometrów na godzinę również możemy jechać po chodniku.
  • nie przejeżdżamy po przejściu dla pieszych. W tym miejscach jesteśmy zobowiązani do zejścia z roweru i przeprowadzenia go na drugą stronę;
  • wjeżdżający na przejazd rowerzysta nie ma pierwszeństwa przed samochodem. Wyjątek, o którym pamiętać muszą zarówno kierowcy, jak i cykliści, dotyczy krzyżowania się kierunków ruchu. Skręcając w drogę poprzeczną, zawsze należy ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu prosto
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rowerzyści | bezpieczeństwo | policja | drony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama