California2California

Kampery Volkswagena - to nie tylko California!

Kiedy mówimy o kamperze od Volkswagena, zwykle mamy na myśli, kultowy już, model California, powstały na bazie Transportera. Okazuje się jednak, że takich samochodów, idealnych na wypoczynek na łonie natury, producent ten ma znacznie więcej.

Volkswagen California ma już 30 lat - nic więc dziwnego, że właśnie ten model natychmiast przychodzi na myśl, kiedy mówimy o kamperze tej niemieckiej marki. Jest to też zdecydowanie najbardziej uniwersalna propozycja w całej gamie - w samochodzie mierzącym 4,9 m długości i 1,9 m szerokości znalazło się miejsce do spania dla czterech osób, a także na aneks kuchenny, szafę i lodówkę.

Model ten może też pochwalić się wyjątkowo dużymi możliwościami transportowymi - dostępnych jest nawet siedem miejsc siedzących, więc auto może służyć nie tylko jako kamper, ale i minivan dla dużej rodziny. Wszystko zależy od wersji, którą wybierzemy. Do wyboru są odmiany Beach, Coast oraz Ocean, różniące się od siebie wyposażeniem i charakterem. Każda jednak oferuje ogrzewanie postojowe, elektrohydraulicznie rozkładany "namiot" na dachu, markizę oraz składane krzesła. Każdy też występuje z szeroką gamę jednostek napędowych (benzynowe i diesla o mocach do 204 KM) i z napędem na wszystkie koła.

Reklama

Volkswagen California nie ma jednak wszystkiego, czego moglibyśmy zapragnąć na kempingu. Na przykład prysznica, umywalki i toalety - aby cieszyć się takimi luksusami, musimy wybrać kampera na bazie Craftera. Oprócz kompletnie wyposażonej łazienki oferuje on także czteroosobowy stół, dużą lodówkę (90 l), baterie solarne na dachu, antenę satelitarną, ekspres do kawy, a nawet bojler.

W porównaniu do Californii jednak, Crafter oferuje tylko dwa miejsca do spania. Jeśli dla kogoś to za mało, powinien poczekać do przyszłego roku, kiedy to na rynku pojawi się Crafter California XXL. Auto mierzy aż 2,9 m wysokości o oferuje prawdziwe, przeszklone "poddasze" z wielkim łóżkiem.

Miłośnicy kempingów z bardziej minimalistycznym podejściem mogą natomiast zdecydować się na model Caddy Beach. Ten, stosunkowo nieduży, kombivan, nie jest co prawda pełnoprawnym kamperem, ale oferuje 5 miejsc do jazdy lub 2 do spania. Na wyposażeniu ma także dwa składane krzesła oraz... namiot w formie przedsionka, który rozpinamy na otwartej klapie bagażnika.

Ostatnią z kempingowych propozycji od Volkswagena jest... Amarok. Tego pick-upa również można zamówić jako kampera, a to dzięki specjalnej zabudowie, która wychodzi poza obręb paki i zachodzi aż na dach. Wygląda to dość nietypowo, ale jest bardzo praktyczne. Oprócz miejsca dla dwóch osób do spania, znajdujących się w alkowie na dachu, otrzymujemy szafę, stolik, kuchnię z lodówką, kuchenką gazową i zlewozmywakiem oraz łazienkę (prysznic, umywalka, toaleta). Samochód daje nam również dostęp do ciepłej wody, ogrzewania postojowego (nawiew ciepłego powietrza lub kaloryfery), a także baterii słonecznych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama