Reklama

Prawo jazdy w mObywatel. Czy smartfon zastępuje dokument?

Prawo jazdy od 2020 roku jest dostępne w aplikacji mObywatel, a kierowca nie musi posiadać przy sobie dokumentu prawa jazdy. Jak zainstalować prawo jazdy w smartfonie i co robić, gdy policjant zatrzyma nas do kontroli drogowej?

W aplikacji mObywatel, którą można pobrać w sklepach Google Play (Android) i App Store (iOS), kierowca znajdzie nie tylko prawo jazdy, ale też dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC pojazdu czy informację o liczbie punktów karnych

Reklama

Jak pobrać aplikację mObywatel?

Aplikację mObywatel na smartfony możemy pobrać na Androida 6.0 i nowsze, a w przypadku iOS musimy dysponować systemem powyżej wersji 12.4. Jest ona rządowa i całkowicie darmowa. 

Wystarczy zainstalować aplikację i wypełnić niezbędne dane, a potem regularnie sprawdzać, czy aplikacja nie posiada dostępnych aktualizacji, ponieważ programiści odpowiedzialni za rozwój tego oprogramowania nieustannie pracują nad nowymi funkcjami, jak i możliwością dodania nowych dokumentów.

Logowanie do aplikacji mObywatel

By zacząć korzystać z mObywatela i mieć dostęp do wszystkich funkcji, należy założyć profil zaufany, który potwierdzi naszą tożsamość. 

Wiele osób już od dawna korzysta z tego elektronicznego rozwiązania, bo profil zaufany ułatwia życie i pozwala na załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Ci, którzy jeszcze nie założyli profilu zaufanego, mogą to zrobić w urzędzie skarbowym, ZUS-ie lub NFZ. 

Po pobraniu aplikacji mObywatel musimy ją skonfigurować. 

To bardzo łatwe — wystarczy, że nadamy specjalny PIN lub hasło zabezpieczające. Co ciekawe, możemy również założyć blokadę, na przykład za pomocą odcisku palca lub skanera twarzy. Takie zabezpieczenia mają nas chronić przed niepożądanym działaniem osób trzecich.

mObywatel to rozwiązanie nie tylko na okazanie elektronicznego prawa jazdy

Nie da się ukryć, że aplikacja mObywatel odmieniła codzienność wielu osób, które dość często posługują się dokumentami potwierdzającymi tożsamość. W aplikacji możemy dodać: 

Ponadto w aplikacji znajdziemy też moduł mLegitymacja (z legitymacją studencką czy uczniowską), moduł eRecepty, Kartę Dużej Rodziny czy opcję do sprawdzenia liczby punktów karnych. Ostatnio został także dodany unijny certyfikat covidowy. 

Aplikacja jest dużym ułatwieniem i z pewnością w kolejnych latach będzie jeszcze bardziej rozwijana. Nie tak dawno zostały do niej dodane bilety kolejowe. 

Czy każdy kierowca musi mieć prawo jazdy w aplikacji mObywatel?

Kierowcy nie mają obowiązku dodawania prawa jazdy do aplikacji mObywatel. Możemy to zrobić w każdym momencie, nawet w trakcie kontroli drogowej. 

Jeśli jednak nie będziemy mogli okazać prawa jazdy w mObywatel, to nic się nie stanie. Policjant odnajdzie wszystkie nasze dane w Centralnej Ewidencji Kierowców. 

Jeśli jednak zdecydujemy się chcemy mieć prawo jazdy w telefonie, to po pobraniu aplikacji, musimy aktywować moduł mTożsamość i mPrawo Jazdy. Logujemy się profilem zaufanym, akceptujemy regulamin i podążamy za wskazówkami, które pojawią się na ekranie telefonu. 

mObywatel Prawo Jazdy korzysta z aktualnych danych, które są dostępne w CEPiK, a zdjęcia zaciągane są z Rejestru Dowodów Osobistych. Nawet jeżeli nasz dokument nie pojawi się automatycznie, to nie ma powodów do zmartwień. System pobiera dane przez kilkanaście minut. 

Co ważne - taki elektroniczny dokument można używać tylko w Polsce! Prawa jazdy w aplikacji mObywatel nie będą honorowali policjanci za granicą.  

Czytaj także: mObywatel z nową funkcją dla kierowców

Zgubiony telefon a dane w aplikacji

Jeśli zgubisz smartfon, musisz pamiętać o zablokowaniu dostępu do aplikacji mObywatel, by nasze dane nie trafiły w niepowołane ręce. Trzeba wówczas skontaktować się z działem obsługi klienta pod numerem +42 253 54 74. Specjalna infolinia działa w dni robocze od 7.00 do 18.00. 

Doradcy pomogą unieważnić certyfikat zabezpieczający nasze dane w smartfonie. 

Aplikacja nie zastępuje też dokumentu prawa jazdy, gdy zostanie on na przykład skradziony. W takiej sytuacji musimy niezwłocznie poinformować odpowiednie organy i złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu, bo mPrawo Jazdy nie jest dokumentem, tylko potwierdzeniem posiadania stosownych umiejętności do prowadzenia samochodu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mObywatel | prawo jazdy

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy