Zaskakujące funkcje komputerów pokładowych

Komputery pokładowe mają dostęp do wszystkich danych krążących w sieci pojazdu. Coraz częściej dają one kierowcy możliwość ingerencji w drobne ustawienia elektroniki.

Czasy, w których możliwości komputerów pokładowych ograniczały się do wyświetlania temperatury zewnętrznej i dziennego przebiegu samochodu, to dziś prehistoria. Wskazania średniego zużycia paliwa i zasięgu auta też nie robią żadnego wrażenia. Współczesny samochód jest w stanie przekazać swojemu kierowcy o wiele więcej informacji. Może nie osiągnięto jeszcze poziomu typowego dla samolotu pasażerskiego, ale jest już blisko...

Rozwój samochodowych komputerów przebiega rozmaitymi drogami. Wiele (o ile nie większość) z nowych funkcji to gadżety, bez wielkiego wpływu na podniesienie funkcjonalności pojazdu. Bez możliwości zmiany koloru podświetlenia deski rozdzielczej można się obejść, podobnie jak bez wskaźnika przeciążeń na zakrętach czy przy hamowaniu. Ale już możliwość przełączania reflektorów z ruchu prawostronnego na lewostronny czy zmiana skali wskaźników z metrycznej na brytyjską dla części kierowców mogą być bardzo przydatne. Na kolejnych podstronach prezentujemy dziesięć przykładów nietypowych funkcji komputerów pokładowych:

Reklama

Limit prędkości dla opon zimowych (Seat, Skoda, Volkswagen)

Często się zdarza, że opony zimowe mają niższy indeks prędkości niż ogumienie letnie. Całkiem zresztą słusznie - zimą jeździ się przecież wolniej niż w pozostałe pory roku.

Jednak w przypadku, gdy dopuszczalna prędkość dla danych opon jest niższa od prędkości maksymalnej samochodu, warto mieć system, który ostrzeże kierowcę, gdy się "zapomni".

Funkcja dostępna w modelach:

  • m.in. Volkswagen Tiguan, Golf, Passat,
  • Skoda Octavia, Superb

Wyłączanie airbagu pasażera (Alfa Romeo, Fiat)

W samochodach wyposażonych w poduszkę powietrzną pasażera, gdy zechce się przewieźć na przednim siedzeniu małe dziecko w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy, koniecznie należy wyłączyć airbag. W części samochodów w tym celu należy odwiedzić serwis, w kolejnej grupie można to zrobić za pomocą odpowiednich pokręteł lub wyłączników przekręcanych kluczykiem.

Na szczęście są auta, gdzie w tym celu nie trzeba ruszać się zza kierownicy. Airbag pasażera da się wyłączyć z poziomu komputera.

Funkcja dostępna w modelach:

  • Alfa Romeo MiTo, Giulietta, 159,
  • Fiat Punto, Bravo

Przypomnienie o przeglądzie (BMW, Mini)

Nowo zarejestrowany samochód ma badanie techniczne ważne przez trzy lata. W praktyce dość często się zdarza, że kierowcy zapominają o obowiązku stawienia się w stacji kontroli pojazdów. W niektórych samochodach będzie o tym pamiętał za nich komputer pokładowy, przypominając z wyprzedzeniem o kończącej się ważności badań technicznych. Można ustawić "alarm" najpierw na trzy lata, a później na dwa lata i rok.

Funkcja dostępna w modelach:

  • BMW serii 1, 3, 5, 6, 7,
  • Mini, Mini Countryman, Clubman


Instrukcja obsługi w komputerze (BMW)

W większości samochodów instrukcja obsługi to opasła księga, do której - nie oszukujmy się - statystyczny użytkownik samochodu zagląda niezwykle rzadko. Z reguły wozi się ją w schowku przed pasażerem, ale najczęściej, gdy dojdzie do awarii, okazuje się, że jej tam nie ma. Wtedy banalna usterka urasta do rangi problemu. Tak się zdarza, ale nie w BMW serii 3. Tu instrukcja obsługi jest w komputerze pokładowym.

Funkcja dostępna w modelach:

  • BMW serii 1, 3, 5, 6, 7

Zmiana trybu pracy reflektorów (Volvo)

W samochodach Volvo wyposażonych w aktywne reflektory biksenonowe ABL, komputer pokładowy pozwala na zmianę rozkładu strumienia światła. Daje to możliwość dostosowania pracy reflektorów do ruchu lewostronnego, obowiązującego m.in. w Anglii. Efektem jest poprawa bezpieczeństwa, bo bardziej doświetlona jest ta strona drogi, po której poruszają się piesi i nie ma ryzyka oślepiania kierowców w samochodach z przeciwka.

Funkcja dostępna w modelach:

  • m.in. Volvo S60, V60, V40


Zmiana skali prędkościomierza (Kia)

Osoby, które często podróżują samochodem do Anglii, mogą mieć problem nie tylko z przestawieniem się na ruch lewostronny, ale również z limitami prędkości czy odległościami na drogowskazach. Trzeba je przeliczać z km/h i km na mile na godzinę (mph) i mile. Nie trzeba tego robić w Kii Cee'd - wyświetlacz prędkościomierza błyskawicznie można przestawić na pożądane jednostki.

Funkcja dostępna w modelach:

  • Kia Cee'd

Koszt przejechania danej trasy (Toyota)

W najnowszej Toyocie Prius jest możliwość wpisania w komputerze pokładowym aktualnej ceny benzyny, a koszt pokonania danej trasy od razu wyświetli się na ekranie komputera.

Drobna wada tego rozwiązania jest taka, że menu komputera nie jest dostępne w języku polskim, a co za tym idzie, nie ma co szukać także polskiej waluty. Cenę paliwa należy więc ustawić w euro.


Funkcja dostępna w modelach:

  • Toyota Prius


Licznik czasu pracy silnika (Fiat)

W samochodach, w których napęd rozrządu jest realizowany poprzez pasek zębaty, bardzo istotne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących jego wymiany. Z reguły producenci samochodów podają limit przebiegu, przy którym powinno się takiej wymiany dokonać. Jednak w autach, które większość "życia" spędzają w miejskich korkach, kierowanie się przebiegiem nie jest do końca miarodajne - na postoju kilometrów nie przybywa, a silnik, a więc także pasek rozrządu, pracuje. Wtedy pomoże licznik godzin pracy silnika.

Funkcja dostępna w modelach:

  • Fiat Freemont

Zmiana dźwięku czujników cofania (Renault, Skoda)

Dźwięk wydawany przez systemy wspomagające przy parkowaniu bywa niezbyt miły dla ucha. Na szczęście w niektórych autach da się zmienić jego głośność, a czasem także częstotliwość. Zdarza się także możliwość wyłączenia czujników tylko z przodu lub tylko z tyłu. Tak jest na przykład w niektórych samochodach Renault.



Funkcja dostępna w modelach:

  • m.in. Skoda Octavia, Superb,
  • Renault Megane, Laguna




Zmiana koloru podświetlenia wskaźników (Renault, Citroen)

Podświetlenie wskaźników na desce rozdzielczej większości samochodów jest stałe. Dla tych, którym wydaje się to nudne, mają coś do zaoferowania producenci francuscy - Citroen i Renault. W niektórych modelach samochodów tych marek kolor podświetlenia zegarów można zmieniać. Do wyboru jest kilka barw.

Funkcja dostępna w modelach:

  • Citroen C4, Citroen DS4,
  • Renault Scenic/Grand Scenic


Tekst: Witold Blady, zdjęcia: Shutterstock, Paweł Tyszko, autor, producenci

Łatwa diagnoza - ELEKTRONIKA/ELEKTRYKA

Kasowanie komunikatów serwisowych - PORADY

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy