Pierwsze zwycięstwo Pedrosy

Dani Pedrosa (Honda) debiutujący w tym sezonie w rywalizacji w MotoGP, odniósł pierwsze zwycięstwo w tej klasie. 20-letni Hiszpan wygrał w niedzielę wyścig o Grand Prix Chin, czwartą eliminację motocyklowych mistrzostw świata.

Dani Pedrosa (Honda) debiutujący w tym  sezonie w rywalizacji w MotoGP, odniósł pierwsze zwycięstwo w tej  klasie. 20-letni Hiszpan wygrał w niedzielę wyścig o Grand Prix  Chin, czwartą eliminację motocyklowych mistrzostw świata.

Na torze w Szanghaju wyprzedził Amerykanina Nicky Haydena (Honda), aktualnego lidera klasyfikacji MŚ. Także dwie kolejne pozycje przypadły motocyklistom z USA, bowiem trzeci był Colin Edwards (Yamaha), a czwarty - John Hopkins (Suzuki).

Na cztery okrążenia przed końcem z rywalizacji wycofał się siedmiokrotny mistrz świata - Valentino Rossi (Yamacha). Broniącego tytułu Włocha wyeliminowały z wyścigu problemy techniczne jego motocykla.

Po czterech eliminacjach walce o tytuł mistrzowski przewodzi Hayden - 72 punkty. Amerykanin wyprzedza Włocha Lorisa Capirossiego (Ducati) - 59 pkt oraz Pedrosę - 57. Rossi jest szósty, z dorobkiem 40 pkt.

W klasie 250 ccm najlepszy był w niedzielę Hiszpan Hector Barbera (Aprilia), a tuż za nim zawody ukończył Włoch Andrea Dovizioso (Honda). Obydwaj - ale w odwrotnej kolejności - zajęli dwa pierwsze miejsca w Chinach przed dwoma laty. Wówczas także stoczyli pasjonującą walkę o zwycięstwo na ostatnich okrążeniach.

Trzecie miejsce zajął Japończyk Shuhei Aoyama (KTM), który wygrał poprzedni wyścig - GP Turcji. W końcówce wyprzedził Hiszpana Jorge Lorenzo (Aprilia), zwycięzcę dwóch pierwszych imprez w sezonie.

Niedzielny triumf pozwolił Barberze zbliżyć się do Dovizioso w klasyfikacji MŚ, bowiem ma 69 punktów, zaledwie o trzy mniej od Włocha. Trzeci wśród najlepszych motocyklistów w tej klasie jest

Lorenzo - 63 pkt.

Pierwsze w tym sezonie zwycięstwo w klasie 125 ccm odniósł Mika Kallio (KTM). Tuż za Finem linię mety GP Chin minęli: Włoch Mattia Pasini Hiszpan Alvaro Bautista (obaj Aprilia). W ten sposób Bautista nadal zdecydowanie prowadzi w MŚ z dorobkiem 86 punktów. Na drugie miejsce w klasyfikacji awansował Kallio - 58 pkt, a trzeci jest Hiszpan Hector Faubel (Aprilia) - 54.