Reklama

Nowa Zelandia: już bez Polaków!

Wczoraj o 22:00 naszego czasu rozpoczął się jak się później okazało pechowy dla polskich załóg drugi etap Rajdu Nowej Zelandii. Była to najdłuższa i najtrudniejsza część rajdu. Trasa tego etapu liczyła ponad 450 kilometrów, a zaplanowano na niej 7 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 150 kilometrów.

Jako pierwszy, już o 22:43 naszego czasu został rozegrany najdłuższy „oes”, liczący 59 kilometrów słynny Parahi/Ararua. Metę drugiego etapu zaplanowano na sobotę na godzinę 10:20 czasu warszawskiego, a uroczystość zakończenia rajdu rozpocznie się w niedzielę o 5:30.

Przypomnijmy, że polska załoga Tomasz Kuchar i Maciej Szczepaniak jadąca Fordem Focusem WRC zajmowała 17 miejsce po pierwszym etapie Rajdu Nowej Zelandii. Najlepszy, 15 rezultat uzyskali w piątek na odcinku specjalnym numer 9. Stracili tam niespełna sekundę do Alistera McRae w Mitsubishi Lancerze, a o ponad dwie sekundy wyprzedzili Mikko Hirvonena jadącego fabrycznym Fordem Focusem. W klasyfikacji generalnej Kuchar ze Szczepaniakiem po pierwszym etapie tracili 50 sekund do Francoisa Duvala jadącego najnowszym Focusem WRC 03 i minutę do Mikko Hirvonena.

Reklama

Oto co Tomasz Kuchar mówił po pierwszym etapie rajdu: Źle rozpoczęliśmy ten dzień. Na pierwszą pętlę założyliśmy opony na suchą nawierzchnię, a zaczęło padać i nie był to zwykły deszcz, tylko prawdziwa nawałnica podobna do tej, którą przeżyliśmy w ubiegłym roku podczas Rajdu Cypru. W efekcie złapaliśmy spore straty, a także wypadliśmy z drogi. Na szczęście na krótko i nie uszkodziliśmy auta. Deszcz zmienił nawierzchnie dróg w błotnistą, bardzo śliską maź i nasze czasy ciągle były dalekie od satysfakcjonujących. Jednak sporo zmieniliśmy w ustawieniach auta, a ja znacznie skorygowałem technikę jazdy. Dzięki temu na ostatnich dwóch dzisiejszych odcinkach specjalnych nasze rezultaty były już znacznie lepsze. Chcę jutro utrzymać tę progresję. Liczę, że będzie podobnie jak w Rajdzie Szwecji, czyli początkowo niezbyt szybko, ale z każdym przejechany kilometrem coraz szybciej. To jest nasz pierwszy start Focusem na nawierzchni szutrowej, muszę się wjeździć w to auto, poznać jego zachowania, ograniczyć do minimum wszelkie niespodzianki. Na jednym z dzisiejszych odcinków uzyskaliśmy czas o blisko 2 sekundy na kilometrze lepszy w porównaniu do rezultatu uzyskanego na tym samym „oesie” Toyotą w ubiegłym roku. To potwierdza, że Focus jest autem niewątpliwie lepszym od Corolli i wiem, że ma jeszcze duże możliwości, a ja szybko nauczę się je w pełni wykorzystywać. Oczywiście pozostali kierowcy też nie stali w miejscu, oni także poprawili swoje ubiegłoroczne rezultaty, ale to naturalne. Teraz przestało już padać, rozpogodziło się i liczę, że jutro pojedziemy już po suchych drogach. Będziemy nadal korygowali ustawienia i technikę jazdy, poznawali samochód i poprawiali nasze czasy.

Z OSTATNIEJ CHWILI:
Niestety podczas II etapu Kucharowi już nie szło tak dobrze. Polacy, jadący Fordem Focusem WRC, na początku pokazali się z dobrej strony, notując jedenasty czas odcinka. Dzięki temu w klasyfikacji wyprzedzili trzeciego fabrycznego kierowcę Forda – Fina Mikko Hirvonena i zajmowali czternaste miejsce. Niestety na OS 14 wylecieli z trasy i choć dojechali do mety (na 52 miejscu) musieli wycofać się z zawodów. ! Z rywalizacji już na pierwszym OS-ie drugiego etapu odpadła także załoga - Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja. Po 14 OS-ach prowadzi Gronholm. Na drugą pozycję awansował Richard Burns, który traci do Fina minutę. Trzecią pozycję zajmuje Petter Solberg. W rajdzie nie jadą już Markko Martin i Harri Rovanpera.

Wyniki po II etapie Rajdu Nowej Zelandii:
1 Grönholm   (FIN) Peugeot  2h42m43.7
2 Burns    (GB)  Peugeot   +1m00.9
3 Solberg   (N)  Subaru    +1m50.7
4 Loeb     (F)  Citroen   +2m23.7
5 Loix     (B)  Hyundai   +5m51.6
6 A.McRae   (GB)  Mitsubishi  +6m28.8
7 Gardemeister (FIN) Skoda    +6m33.5
8 Auriol    (F)  Skoda    +7m45.7
9 Makinen   (FIN) Subaru    +8m22.8
10 Duval    (B)  Ford     +8m39.2

Więcej na temat Rajdu Nowej Zelandii przeczytasz w naszym serwisie MOTOSPORT

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: kuchar | wrc | Nowa Zelandia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama