​Jak sprawdzić motocykl po numerze VIN i po co to robić?

Na wtórnym rynku motoryzacyjnym nie brakuje nieuczciwych handlowców oraz indywidualnych sprzedawców pojazdów mechanicznych. Najlepszym sposobem, pozwalającym zweryfikować, czy informacje określone w ofercie sprzedaży jednośladu są wiarygodne, jest sprawdzenie jego numeru VIN. Jak sprawdzić numer VIN motocykla i co to daje?

Czy motocykl ma numer VIN?

Niektórzy sprzedawcy motocykli chcą ukryć brak ważnego przeglądu technicznego pojazdu lub ubezpieczenia OC, udział jednośladu w wypadku drogowym czy fakt cofnięcia licznika. Dzięki sprawdzeniu unikalnego numeru VIN żadna istotna informacja, mogąca wpłynąć na zakup motocykla z drugiej ręki, nie pozostanie tajemnicą.

Numer VIN (ang. vehicle identification number) posiada każdy pojazd mechaniczny oraz pojazd drogowy przeznaczony do transportu towaru. Zatem każdy motocykl ma numer VIN. 

Numer VIN można przyrównać do PESEL-u. To, co łączy te dwa numery, to ich niepowtarzalność i możliwość przekazania dzięki nim wielu informacji. VIN to ciąg 17 znaków, składających się z cyfr i liter. Pozwala sprawdzić historię pojazdu w centralnych systemach pojazdów mechanicznych.

Reklama

Weryfikacja historii jednośladu za pomocą tego parametru jest rekomendowana zwłaszcza przy zakupie używanego motocykla. To najlepsze, co może zrobić osoba, która chce kupić sprawdzony i bezpieczny motocykl, zgodny z ofertą wystawioną przez sprzedającego.

Jak sprawdzić numer VIN motocykla?

VIN można sprawdzić na kilka sposobów. Najłatwiejszym z nich jest poproszenie osoby sprzedającej motocykl o numer. Bardzo często sprzedawca umieszcza go już w ogłoszeniu. Numer VIN można znaleźć również osobiście. Producenci motocykli umieszczają go zazwyczaj w pobliżu podstawy kolumny kierowniczej lub w dolnej części cylindrów. Jest on też, oczywiście, wpisany do dowodu rejestracyjnego pojazdu w rubryce oznaczonej literą E.

Jak widać, jest wiele sposobów, pozwalających otrzymać numer VIN. W przypadku chęci poznania historii motocykla ten ciąg znaków może być naprawdę pomocny. Nabycie motocykla, którego stan nie jest tajemnicą, to gwarancja udanej transakcji i późniejszej satysfakcji z zakupu nowej maszyny. Po numerze VIN można sprawdzić historię pojazdu w wygodny sposób.

Czy po numerze VIN można sprawdzić historię motocykla?

W Polsce najpopularniejszym serwisem do sprawdzania historii pojazdów jest tzw. CEPiK 2.0 (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) stworzony przez Ministerstwo Cyfryzacji. Serwis na podstawie trzech danych (tj. numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji) generuje raport na temat wybranego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce lub pochodzącego z zagranicznego rynku.

W ramach tej elektronicznej usługi można sprawdzić:

  • dane techniczne (pojemność i moc silnika);
  • terminy, w których były realizowane okresowe przeglądy techniczne;
  • odczyt drogomierza określony podczas badań technicznych;
  • odczyt drogomierza zarejestrowany podczas kontroli drogowej;
  • informację, czy motocykl ma ważne OC;
  • informację, o szkodach;
  • informację, czy motocykl nie został skradziony;
  • informację, czy motocykl miał przerwy w dopuszczeniu do ruchu;
  • informację, przez ilu właścicieli motocykl był użytkowany.

Raport dotyczący danego jednośladu można bezpłatnie wygenerować i wydrukować.

Chcąc otrzymać jak najwięcej informacji na temat stanu motocykla na podstawie numeru VIN, można także skorzystać z innych baz danych tj. AutoDNA, AutoBaza czy CarVertical. Wymienione portale oferują wygenerowanie szczegółowych raportów za opłatą.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykle | numer VIN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy