LDV

Wtorek, 9 stycznia 2024 (19:26) Aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2024 (10:41)
Historia firmy LDV Group sięga do 1993 roku. Wtedy powstała ona w Wielkiej Brytanii jako producent samochodów dostawczych. Niestety przedsiębiorstwo nie było prawidłowo zarządzane, przez co w 2009 roku doszło do jego bankructwa. Firma została reaktywowana w 2016 roku, stając się własnością koncernu SAIC.
LDV - najważniejsze informacje
Historia firmy LDV Group sięga do 1993 roku. Wtedy powstała ona w Wielkiej Brytanii jako producent samochodów dostawczych. /Getty Images

LDV - najważniejsze informacje

  • Data powstania:

    1993

  • Kraj:

    Wielka Brytania

​LDV. Co to za marka?

Firma LDV w obecnej formie wchodzi w skład koncernu SAIC Motor. Jest jedynie „logotypem” i nazwą dla pojazdów wyprodukowanych przez Maxus. To polityka typowa dla grupy. 

SAIC Motor oferuje wszystkie produkowane przez siebie auta, w tym dostawcze, pod wieloma markami, w tym jako LDV oraz jako Maxus, zależnie od konkretnego rynku zbytu. W kilku wyselekcjonowanych krajach Europy, w tym w Wielkiej Brytanii oraz w Nowej Zelandii, auta są sprzedawane pod nazwą LDV.

Popyt na pojazdy dostawcze rośnie z roku na rok z uwagi na stały wzrost również w branży transportowej, a te firmy LDV/Maxus są odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców. Nie dość, że zachwycają niskim spalaniem i optymalną w stosunku do jakości ceną zakupu, to kuszą także wytrzymałością na wieloletnią eksploatację.

Firmy LDV oraz Maxus opracowują także nowoczesne technologie, które mają w rezultacie doprowadzić do elektryfikacji całego przemysłu dostawczego. W wyniku wielu przemian w motoryzacji powstały między innymi modele EV30 oraz EV80 – dwa samochody dostawczo-osobowe zasilane energią elektryczną. Są bezemisyjne, zatem bez problemu wjadą do wszelkich stref czystego transportu, a także ekonomiczne, gdyż ich ładowanie jest znacznie tańsze niż tankowanie paliwa.

Historia marki LDV

Firma LDV w pierwotnej formie została założona w 1993 roku, stając się w ten sposób jednym z niewielu producentów z Wielkiej Brytanii wyspecjalizowanych w produkcji aut dostawczych. Przedsiębiorstwo powstało na podstawie wykupionego wcześniej zakładu Leyland DAF. W efekcie powstała firma Leyland DAF Vans Ltd., która rok później stała się firmą LDV Ltd.

Po kilku latach istnienia, w 2006 roku przedsiębiorstwo zostało wykupione przez rosyjską Grupę GAZ. Wtedy też pojawiły się dalekosiężne plany, lecz żaden z nich nie okazały się sukcesem mimo ich z pozoru precyzyjnej strategii realizacji. Już po dwóch latach od przejęcia, w grudniu 2008 roku, doszło do bankructwa, w wyniku którego LDV przestało formalnie istnieć w 2009 roku.

Grupą LDV zainteresowała się firma SAIC Motor, która wykupiła do niej prawa w 2010 roku. Nowo utworzony koncern, chcąc zawalczyć z innymi pojazdami produkowanymi w krajach anglosaskich, rozpoczął ich podbój autami firmy Maxus przekształconymi w LDV. Dzięki temu chiński koncern SAIC Motor mógł wykorzystać dobrze znaną spuściznę firmy.

Samochody LDV w Polsce

W Polsce samochody LDV nie są oferowane w formie oficjalnej dystrybucji dealerskiej. Tym samym nie da się ich zakupić w ten sposób. Inaczej jest z bliźniaczymi pojazdami firmy Maxus – te można bez problemu nabyć w polskich salonach dealerskich. Samochody dostawcze LDV są identyczne jak Maxus, różnią je w zasadzie jedynie logotyp oraz kilka detali stylistycznych.

Wielu przedsiębiorców zainteresuje fakt, że pojazdy dostawcze firmy Maxus, a zatem także LDV, są tanie w utrzymaniu i w zakupie. W efekcie nie generują nadmiernych wydatków, nie są awaryjne. Rzadko ulegają usterkom, które wymagają wielotygodniowej naprawy. Firma oferuje w polskiej dystrybucji między innymi modele e-Deliver 3 oraz e-Deliver 9 w wersjach standardowych i przystosowanych do zabudowy skrzyniowej oraz kontenerowej.

Popularne samochody dostawcze LDV

Firma LDV, a w zasadzie Maxus, oferuje kilka aut dostawczych, które cieszą się w niektórych krajach dobrą renomą, mimo chińskiego pochodzenia. 

Maxus e-Deliver 3 to elektryczny samochód dostawczy, zaprojektowany z myślą o dostarczaniu ładunków w ekologiczny i ekonomiczny sposób. E-Deliver 3 ma kompaktowe rozmiary, co ułatwia manewrowanie nim w zatłoczonych miejskich obszarach. Jest też wyposażony w wysoce energooszczędne jednostki napędowe, zapewniające cichą i bezemisyjną jazdę. 

Model e-Deliver 9 jest od niego znacznie większy, dlatego służy przede wszystkim do dostawy wielkogabarytowych towarów lub drobnicy, lecz w dużej ilości. Samochód ten sprawdzi się doskonale zarówno w mieście, jak i w trasie, gdyż został wyposażony w pojemną baterię wysokiej klasy.

LDV – ciekawostki na temat firmy

Pierwotna firma LDV, istniejąca od 1993 do 2009 roku, miała w ofercie wiele aut dostawczych. Niestety mimo zróżnicowania nie osiągnęły zbyt dużego sukcesu. Pierwszymi były dwa modele – 200 oraz 400 – różniące się wielkością. Wcześniej były one sprzedawane przez firmę DAF jako DAF200 i DAF400. Później do oferty firmy weszły także modele Pilot, Convoy oraz Cub.