Jaguar XK

Wtorek, 5 września 2023 (10:39) Aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2024 (15:08)
Jaguar XK w nadwoziu sportowego coupé i cabrio okazał się mocną konkurencją dla brytyjskiego Astona Martina DB7 oraz niemieckiej serii 6 marki BMW. Model występował w dwóch generacjach. Pierwsza pojawiła się na rynku w 1996 roku jako następca nieprodukowanego wówczas już Jaguara XJS, druga natomiast w 2006 roku. Ta niestety nie doczekała się kontynuacji. Wraz z zakończeniem jej produkcji w 2014 roku seria XK została wycofana z oferty brytyjskiej marki.
Jaguar XK - najważniejsze informacje
Jaguar XK oferowany był w dwóch generacjach. /materiały prasowe

Jaguar XK - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1996

 • Zakończenie produkcji:

  2014

Jaguar XK – historia

Jaguar XK pierwszej generacji został zaprezentowany pod koniec 1996 roku. Był to konkurent dla utytułowanych marek produkujących samochody w nadwoziu dwudrzwiowego coupé i roadster. Prace nad autem rozpoczęły się znacznie wcześniej, bo w 1992 roku – rok po rozpoczęciu sprzedaży modelu XJS w ostatniej generacji (1991-1996).

XK jest znacznie nowocześniejszym modelem nie tylko stylistycznie, ale także technicznie. Pojazd stał się smuklejszy, bardziej dynamiczny i nowocześniejszy w stosunku do pośredniego poprzednika. Był przy tym także bardziej obły. W oczy rzucała się przede wszystkim bardzo długa maska, która mieściła silniki o dużych pojemnościach i konstrukcji V8. 

Jaguar XK – generacje

Pierwsza generacja Jaguara XK (1996-2006) – pierwsza generacja Jaguara XK zastąpiła model XJ i szybko zyskała miano bestsellera brytyjskiej marki. Pojazd występował w dwóch wariantach nadwozia – jako standardowe coupé oraz roadster z miękkim, materiałowym dachem. Auto wyróżniało się dość sporymi rozmiarami jak na rodzaj nadwozia. Jego długość wynosiła aż 476 cm, a szerokość niespełna 183 cm. Dzięki temu było ono komfortowe nawet w trakcie pokonywania długich tras.

W 2002 roku doszło do liftingu, w ramach którego marka Jaguar wprowadziła kilka zmian w ofercie wyposażenia dodatkowego. Ponadto w minimalnym stopniu zmieniono detale w nadwoziu, a ofertę uzupełniono nowymi wzorami felg i kolejnymi kolorami karoserii.

Druga generacja Jaguara XK (2006-2014) – to bezpośredni następca modelu XK pierwszej generacji, który różnił się od poprzednika w zasadzie wszystkim poza rodzajami nadwozia – coupé oraz roadster. Auto zostało pokazane na targach w Niemczech, a dokładniej na frankfurckiej wystawie samochodowej w 2005 roku. W pierwszej kolejności zaprezentowano wersję coupé, a kilka miesięcy później jako cabrio. Samochód był równie duży jak jego poprzednik, dlatego zapewniał podobny poziom wygody jazdy. 

W okresie jego produkcji doszło do dwóch liftingów. Pierwszy (2009) poskutkował niewielkimi zmianami w zakresie karoserii. Zmodernizowano również zderzaki i reflektory. W drugim liftingu (2011) zmieniono jeszcze więcej. Przemodelowano cały pas przedni, zatem nie tylko reflektory, lecz także atrapę chłodnicy.

Jaguar XK – dane techniczne

 • Pierwsza generacja Jaguara XK (1996-2006) – pojemność silników: 4,0-4,2 l; moc silników: 284-300 KM; napęd na tylne koła; skrzynie biegów: automatyczne 5b i 6b

 • Druga generacja Jaguara XK (2006-2014) – pojemność silników: 4,2-5,0 l; moc silników: 300-550 KM; napęd na tylne koła; skrzynie biegów: automatyczne 5b i 6b

Jaguar XK – ciekawostki

Interesującą informacją z punktu widzenia wielbicieli tej brytyjskiej marki jest fakt, że auto, mimo że należało do wysokiej półki, generowało największą sprzedaż. Było także najpopularniejszym samochodem w jej portfolio. To przede wszystkim wynik doskonale dopracowanego nadwozia oraz szerokiej gamy jednostek napędowych. Udział w sprzedaży miało także bogate wyposażenie.

Mimo znakomitych wyników sprzedażowych samochód nie doczekał się bezpośredniego następcy. Wielu wielbicieli firmy błędnie zakładało, że stanie się nim model F-Type. Ten jest jednak znacznie mniejszy.

Jaguar XK - Wiadomości

 • Richard Gere sprzedaje Jaguara. Dochód przeznaczy na pomoc Ukraińcom

  Richard Gere sprzedaje Jaguara. Dochód przeznaczy na pomoc Ukraińcom

  Piątek, 13 maja 2022 (11:58)
  ​Amerykański aktor Richard Gere wystawił na aukcję swojego, wyprodukowanego w 1999 roku Jaguara XK8 kabriolet. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany dwóm organizacjom non-profit,...
 • W jakie auta warto inwestować? 10 aut, które szybko zyskują na wartości

  W jakie auta warto inwestować? 10 aut, które szybko zyskują na wartości

  Piątek, 29 października 2021
  Samochód kojarzy się głównie z wydatkami, ale w dobie galopującej inflacji może również być inwestycją. Jakie auta najszybciej zyskują dziś na wartości i dają nadzieję na szybkie...
 • Wyczynowy jaguar XK

  Wyczynowy jaguar XK

  Piątek, 12 stycznia 2007 (10:51)
  Na targach sportów motorowych, które odbywają się właśnie w Birmingham Jaguar zaprezentował wyczynową wersję modelu XK.
 • Reklama
 • Ruszyła produkcja Jaguara XK

  Ruszyła produkcja Jaguara XK

  Środa, 21 grudnia 2005 (11:20)
  Z linii produkcyjnej fabryki Jaguara Castel Bromwich Manufacturing Centre zjechał pierwszy Jaguar XK. Jest to srebrne coupe z silnikiem V8 o pojemności 4.2l. Z fabryki wyprowadzili go...
 • Jaguar XK bez dachu

  Jaguar XK bez dachu

  Czwartek, 15 września 2005 (13:59)
  Jaguar nie kazał nam długo czekać na premierę nowego XK w wersji convertible. Od prezentacji coupe minął przecież zaledwie miesiąc.
 • Ultradźwiękowy jaguar

  Ultradźwiękowy jaguar

  Środa, 13 września 2000 (13:04)
  Elektroniczny system monitorujący działanie poduszek powietrznych zastosowała w sportowym modelu XK firma Jaguar Cars. Działa on poprzez szereg czujników ultradźwiękowych umieszczonych w...
 • Reklama