Citroen C5 X

Citroen C5 X to pierwszy od 2017 roku crossover francuskiego producenta, reprezentujący segment D. Samochód łączy cechy różnych typów nadwozia z innowacyjnymi rozwiązaniami, odzwierciedlając obecny kierunek rozwoju Citroena.
Citroen C5 X - najważniejsze informacje
Citroen C5 X to kompaktowy crossover. /materiały prasowe

Citroen C5 X - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2021

Citroen C5 X to pierwszy od 2017 roku crossover francuskiego producenta, reprezentujący segment D. Samochód łączy cechy różnych typów nadwozia z innowacyjnymi rozwiązaniami, odzwierciedlając obecny kierunek rozwoju Citroena.

Historia Citroena C5 X

Citroen C5 X zadebiutował na chińskim i amerykańskim rynku motoryzacyjnym na początku 2021 roku. Miłośnicy segmentu D nie kryją zadowolenia, ponieważ ostatnim pojazdem marki tego rodzaju był Citroen C5 produkowany w latach 2001–2017.

Na rynek europejski auto trafiło dopiero pod koniec 2021 roku, natomiast w Polsce pierwszy egzemplarz został zarejestrowany na przełomie lutego i marca 2022 roku.

Liczne pozytywne opinie recenzentów motoryzacyjnych i właścicieli Citroenów C5 X potwierdzają, że było warto czekać nieco dłużej na godnego reprezentanta segmentu D.

Citroen C5 X – generacje

Citroen C5 X to zupełnie nowy samochód, wychodzący poza ramy klasycznych przedstawicieli segmentu D. Auto jest kompaktowym crossoverem, który w wyniku połączenia elementów z innych segmentów motoryzacyjnych został zakwalifikowany jako 5-drzwiowy hatchback.

Wygląd samochodu nawiązuje do modeli Citroena C6 i DS-a oraz koncepcyjnego nadwozia C-Xperience. W porównaniu z Citroenem C5 nowy reprezentant segmentu D jest nieco dłuższy i oferuje większy bagażnik.

Komfort jazdy zapewniają wyciszony silnik, fotele wyposażone w dodatkową piankę o grubości 1,5 cm oraz zawieszenie, w którym wykorzystano amortyzatory PHC™. Pełną funkcjonalność zapewnia m.in. 12-calowy ekran dotykowy.

W Polsce model można kupić z czterech wariantach wyposażenia: Feel, Feel Pack, Shine i Shine Pack. W zależności od preferencji nabywcy samochód może być wyposażony w aktywne zawieszenie, system Advanced Comfort czy czujniki martwego pola.

Citroen C5 X – dane techniczne

Citroen C5 X – pojemność silników: 1,2–1,6 l; moc silników benzynowych: 130–180 KM; moc silnika hybrydowego typu plug-in: 225 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: automatyczna 6b.

Citroen C5 X – opinie kierowców

Chociaż tak naprawdę Citroen C5 X jest dostępny w polskich salonach Citroena od początku tego roku, zbiera już liczne pozytywne opinie od kierowców.

Model jest ceniony przede wszystkim za sportowy charakter, funkcjonalność i komfort. Dzięki innowacyjnemu zawieszeniu podczas podróży tym autem nie czuć nawet największych nierówności na drodze.