Kara za brak OC – co Ci grozi za brak obowiązkowego ubezpieczenia?

Nawet 7800 zł kary zapłacą kierowcy, którzy w 2020 r. zlekceważą wymóg posiadania obowiązkowego OC. Jak uniknąć wysokiej kary za brak OC? Sprawdź, czy znajdujesz się w gronie kierowców, którzy muszą szczególnie uważać, aby nie otrzymać wezwania do zapłaty z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ubezpieczenie OC - dlaczego kara za brak OC jest wysoka?

Jeżeli posiadasz samochód, to z pewnością wiesz, że możesz zawrzeć umowę ubezpieczenia OC przez internetowy kalkulator OC lub w sposób tradycyjny, czyli z pomocą agenta ubezpieczeniowego wybranej firmy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie OC to jedyne ubezpieczenie komunikacyjne, które musisz posiadać, niezależnie od tego, jak często korzystasz z auta. Dlaczego?

Polisa OC zapewnia ochronę każdej ze stron zdarzenia drogowego (np. kolizji). Poszkodowany z OC otrzymuje odszkodowanie, z kolei sprawca nie musi obawiać się, że będzie musiał pokryć szkody z własnych środków - jego majątek znajduje się pod ochroną, gdyż kupując polisę, przenosi on odpowiedzialność za wyrządzone szkody na ubezpieczyciela. Właśnie z uwagi na rolę, jaką pełni polisa OC, kara za brak ubezpieczenia jest tak wysoka.

Chcesz szybko upewnić się, że Twoja polisa OC jest ważna, ale nie masz pod ręką umowy? Odwiedź stronę internetową Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Znajdziesz tam proste narzędzie (wystarczy, że podasz numer rejestracyjny lub VIN pojazdu), za pomocą którego sprawdzisz, czy masz aktualną polisę OC.

Brak ubezpieczenia OC - jak naliczana jest kara?

Podmiotem, który jest uprawniony do karania właścicieli pojazdów za brak OC, jest UFG. Instytucja ta wykorzystuje tzw. wirtualnego policjanta - specjalny algorytm, który przeszukuje bazę polis komunikacyjnych i bazę CEPiK,typując następnie nieubezpieczonych kierowców. Jaka kara za brak OC jest nakładana na właściciela pojazdu, który nie posiada ubezpieczenia OC? Kwota jest wyliczana przez UFG.

Określając wysokość kary za ubezpieczenie OC, UFG kieruje się zapisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Zgodnie z przepisami wysokość opłaty karnej zależy od kilku czynników:

  • rodzaju pojazdu - kara za brak ubezpieczenia OC jest najwyższa dla właścicieli samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów,
  • okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym - stosuje się trzy zakresy: do 3 dni, od 4 do 14 dni i powyżej 14 dni,       
  • minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w roku kontroli - warto pamiętać, że pensja minimalna rośnie z roku na rok.

Z systemu naliczania kar za brak OC wynika, że nawet jeden dzień przerwy oznacza dla właściciela samochodu konieczność uiszczenia opłaty karnej. Co więcej, UFG ma ograniczone możliwości umarzania czy rozkładania nałożonych kar na raty, a to z uwagi na zapisy znajdujące się w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Jakie są kary za brak OC w 2020 roku?

Wysokość kar za brak OC zmienia się z roku na rok. Jakie kary za brak OC obowiązują w 2020 r.? Zostały one zaprezentowane na poniższej grafice.

Najwyższą kwotę, bo aż 7800 zł, zapłacą właściciele samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów, które pozostawały bez ochrony ubezpieczeniowej powyżej 14 dni. Z kolei nawet jednodniowa przerwa w ubezpieczeniu OC, do której dopuści właściciel samochodu osobowego, będzie go kosztowała 1040 zł.

Wysokie kary za przerwy w ubezpieczeniu OC mają zmobilizować kierowców do pilnowania terminów. Opłata karna nałożona przez UFG wcale nie musi być jednak największym kłopotem właściciela pojazdu. Jeżeli kierowca poruszający się nieubezpieczonym pojazdem spowoduje wypadek, to czekające go konsekwencje finansowe będą jeszcze poważniejsze, gdyż będzie on musiał pokryć wszelkie straty z własnej kieszeni. W przypadku szkód osobowych kwoty te mogą być liczone nawet w milionach złotych.

Kto jest najbardziej narażony na brak ubezpieczenia OC?

Kupujesz ubezpieczenie OC od kilku lat? Zatem z pewnością wiesz, czym jest tzw. mechanizm automatycznego przedłużenia polisy. Został on wprowadzony do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, aby chronić właścicieli pojazdów przed przerwą w ubezpieczeniu OC. Polega on na tym, że ubezpieczenie zakupione na okres 12 miesięcy nie wygasa po upływie tego terminu, ale odnawia się samoczynnie - kierowca otrzymuje wezwanie do zapłaty składki na kolejny okres.

Niestety, nie wszyscy kierowcy mogą czuć się bezpiecznie i zapomnieć o datach. Dlaczego? Gdyż w niektórych sytuacjach polisa OC nie odnowi się automatycznie, a to oznacza, że na właściciela pojazdu zostanie nałożona kara za brak ubezpieczenia, gdy o tym zapomni. Polisa OC nie odnawia się, gdy:

  • zakupione ubezpieczenie OC to ubezpieczenie krótkoterminowe (na 30 dni lub 3 miesiące),         
  • kierowca nie opłaci ostatniej raty ubezpieczenia na 12 miesięcy,           
  • kierowca przejął ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela pojazdu.

Jak wynika z informacji UFG, to właśnie Ci kierowcy, którzy przejmują przy zakupie używanego samochodu polisę OC poprzedniego właściciela, najczęściej nie wiedzą, że muszą zadbać o jej ciągłość. Jeżeli właśnie zakupiłeś pojazd, pamiętaj, że otrzymana wraz z kluczykami do auta polisa nie odnowi się automatycznie - musisz sam znaleźć ofertę nowego OC, np. poprzez kalkulator OC (https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac). W przeciwnym razie zostanie na Ciebie nałożona kara za brak ubezpieczenia (zgodnie z aktualnym taryfikatorem).

Żeby uniknąć kary za brak OC zachęcamy do przeczytania wpisu na Akademii Mfind: https://www.mfind.pl/akademia/polisa-oc-2/jak-sprawdzic-waznosc-polisy-oc/ 

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje