Żółty znak drogowy z czołgiem. Nie każdy kierowca wie, co oznacza

Od 24 lutego 2024 roku w wielu województwach w kraju można dostrzec żółte znaki drogowe z czołgiem lub wozem wojskowym. Są to oznaczenia tylko dla kierowców pojazdów militarnych. Od lutego do maja w Polsce prowadzone są ćwiczenia wojskowe międzynarodowych sił NATO pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Polska jest ich głównym gospodarzem. W związku z tym można zaobserwować wzmożony ruch pojazdów militarnych na wszystkich drogach krajowych.

Tajemnicze żółte znaki na polskich drogach

Żółte znaki drogowe istnieją w kodeksie drogowym i na listach dopuszczalnych znaków, które mogą zostać użyte przy drogach. Niestety nadal wielu kierowców nie wie, co oznaczają, a ich widok przy drogach obecnie rodzi wiele pytań. Wynika to z faktu, że na podstawowym kursie prawo jazdy nie przywiązuje się do nich większej wagi. Od kursanta również nie wymaga się ich znajomości. Powód jest jeden - są przeznaczone tylko dla kierowców pojazdów militarnych.  

Reklama

Jeśli zauważyłeś żółty znak drogowy z czołgiem, możesz być pewien, że po tej drodze przemieszczają się pojazdy militarne i szansa na spotkanie konwoju wojskowego jest znacznie większa. Żółte znaki wojskowe najczęściej zlokalizowane są 100 m przed mostami, wiaduktami, promami, tratwami i tunelami. Oznaczają one bowiem klasę MLC danego obiektu, czyli maksymalne obciążenie np. mostu dla pojazdów militarnych. Klasa MLC jest to znormalizowany system klasyfikacji wojskowej obciążenia pojazdów i obiektów w NATO.  

Co oznacza znak drogowy z czołgiem?

Największy niepokój wśród kierowców wywołuje żółty znak drogowy z czołgiem. Co on oznacza? Podobnie jak w przypadku znaków ze statkami czy kołowymi pojazdami wojskowymi oznacza maksymalne obciążenie obiektów dla pojazdów gąsienicowych. Numer znajdujący się przy czołgu wskazuje na maksymalną dopuszczalną masę pojazdów poruszających się po danym obiekcie wyrażoną w tonach.  

Porównując różne znaki wojskowe ze sobą, można zauważyć, że maksymalna masa pojazdów na danym obiekcie różni się w zależności od tego, czy przejeżdża po nim pojazd gąsienicowy, czy kołowy. Wynika to przede wszystkim z innego rozłożenia masy na osiach.  

Inne wojskowe znaki drogowe

Wojskowych znaków drogowych w kodeksie ruchu drogowego wyróżnionych jest 7. Znaki od W-1 do W-5 wskazują na maksymalne obciążenie w ruchu jednokierunkowym i dwukierunkowym pojazdów militarnych po np. mostach i wiaduktach. Dwa ostatnie znaki wojskowe W-6 i W-7 oznaczają maksymalną wysokość i szerokość dla obiektów wojskowych przejeżdżających pod wiaduktami czy w tunelach.  

Żółte znaki drogowe są przeznaczone tylko dla kierowców pojazdów militarnych. Nie dotyczą one innych uczestników ruchu drogowego na danym odcinku drogi. Wraz z ich pojawieniem się na drodze Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych apeluje do kierowców, aby nie fotografowali spotkanego na drodze konwoju pojazdów militarnych i nie upubliczniali zdjęć wraz z ich lokalizacją w mediach społecznościowych. Jednocześnie informuje, że dany konwój można wyprzedzać, jednak tylko w całości. Wjazd pomiędzy dwa pojazdy militarne może być niebezpieczny ze względu na dużą masę pojazdów i tym samym długą drogę hamowania.  

Przeczytaj także:

Mandat z fotoradaru niezgodny z konstytucją. Rzecznik oczekuje zmian

Z Kołobrzegu do Piekar Śląskich w 5 godzin. Jest wykonawca ważnego odcinka

Pierwszy milion kilometrów przejechany po Polsce na wodorze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | pojazdy wojskowe | ćwiczenia wojskowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy