Wyposażenie samochodu w Austrii. Co trzeba mieć w aucie?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii to jeden z pierwszych przepisów, który należy sprawdzić, wybierając się w podróż do tego kraju. W porównaniu z Polską, zawiera on jedną bardzo ważną różnicę. Przed przekroczeniem austriackiej granicy należy zdemontować kamerę, ponieważ jej posiadanie wiąże się z bardzo wysokim mandatem. Sprawdzamy, jak uniknąć mandatów i jakie jest niezbędne wyposażenie samochodu w Austrii.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce, czyli co konkretnie?

Polskie przepisy drogowe wymagają od kierowców wyposażenia auta w kilka podstawowych elementów. Zapewniają one bezpieczeństwo w trakcie prowadzenia pojazdu, szczególnie w takich przypadkach jak awarie, wypadki lub kontrole. Brak któregoś z nich może nie tylko skutkować mandatem, ale także stanowić zagrożenie dla samego kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. A zatem, co dokładnie powinno się znaleźć w wyposażeniu samochodu w Polsce? Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej będziemy potrzebować:

Reklama
  • sprawnej gaśnicy - nie zaleca się przechowywania jej w bagażniku, musimy mieć do niej łatwy dostęp. Eksperci wskazują, aby korzystać z gaśnic typu BC, czyli tych, które umożliwiają gaszenie płynów i gazów. Typ ABC z ważną homologacją o pojemności 1 kg pozwala natomiast na gaszenie płynów, gazów i ciał stałych;
  • trójkąta ostrzegawczego – musi mieć znak homologacji. Ustawia się go na drodze podczas wypadku lub awarii, aby poinformować innych kierowców, że samochód jest unieruchomiony;
  • tablicy rejestracyjnej – musi być czytelna, oświetlona i odpowiednio zainstalowana. Nie można jej niczym zasłaniać;
  • ważnych dokumentów - dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, ubezpieczenia OC. Jednak dotyczy to osób, które nie są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdu. Aktualnie właścicielowi zgodnie z przepisami wystarcza tylko dokument potwierdzający tożsamość lub aplikacja mObywatel.

Powyższe elementy zaliczają się do obowiązkowego wyposażenia auta w Polsce. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że na drodze często dochodzi do zaskakujących sytuacji. Dlatego warto wyposażyć samochód w dodatkowe elementy, które w wielu krajach UE, takich jak np. Czechy, Niemcy czy Hiszpania, mogą być obowiązkowe. Co się do nich zalicza?

  • Apteczka samochodowa – w tym: bandaże i plastry, środek dezynfekujący, opaska uciskowa, rękawiczki, chusta trójkątna, koc termoizolacyjny, ustnik do sztucznego oddychania. 
  • Kamizelka odblaskowa – w Polsce nie jest ona wymagana przepisami, lecz po zmroku poza obszarem zabudowanym przestajemy być widoczni. 
  • Lewarek.  
  • Koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany. 

Co trzeba mieć w aucie w Austrii? Jakie wyposażenie?

Z uwagi na to, że Austria należy do strefy Schengen, Polacy mogą swobodnie poruszać się po kraju. Jednak bez względu na to, czy wybieramy się na krótką wycieczkę, czy dłuższe wakacje, należy upewnić się, że w samochodzie znajduje się odpowiednie wyposażenie, zgodne z austriackimi przepisami. Kilkoma elementami różni się ono od tego wymaganego przez Polskę. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii obejmuje:

  • apteczkę - powinna znajdować się w schowku lub pod siedzeniem, być zgodna z normą ÖNORM Z 1020 i zawierać: opatrunek indywidualny (4 sztuki), opatrunek uciskowy (2 szt.), opatrunek na oko (2 szt.), chustę trójkątną (2 szt.) bandaże elastyczne (2 szt.) plastry (10 sztuk), nożyczki (1 para) rękawiczki jednorazowe (4 pary) folię ratunkową (1 szt.) instrukcję pierwszej pomocy (1 szt.); 
  • trójkąt ostrzegawczy; 
  • kamizelkę odblaskową - każdy z pasażerów powinien mieć do niej dostęp. Dlatego należy przechowywać je w kabinie;
  • dokumenty - dowód osobisty ważny 6 miesięcy lub paszport ważny jeszcze 3 miesiące, ubezpieczenie OC ważne przez 3 miesiące, dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym pojazdu, prawo jazdy, kartę NFZ;
  • naklejka ekologiczna Pickerl – wskazuje poziom zanieczyszczenia powodowany przez samochody. W Austrii wyróżnia się 6 poziomów zanieczyszczania i każdemu z nich odpowiada inny kolor naklejki. Obecnie obowiązek ich posiadania dotyczy pojazdów kategorii N1 (furgonetek), N2 (ciężarówek), N3 (samochodów ciężarowych). Jeśli wymóg nie zostanie spełniony, kierowcy grozi mandat w wysokości 2000 euro. Naklejkę należy umieścić na przedniej szybkie samochodu, poruszając się po Wiedniu, Tyrolu i Styrii. Warto jednak pamiętać, że liczba stref niskiej emisji w Austrii wciąż wzrasta.

Za brak któregoś z powyższych elementów grozi mandat. Należy go obowiązkowo opłacić. W przeciwnym razie zostanie ściągnięty nawet po powrocie do kraju. Umożliwia to unijna dyrektywa, która dotyczy transgranicznej wymiany informacji o właścicielach pojazdów.

Co z winietami w Austrii? Jak i gdzie je kupić?

Aby poruszać się po autostradach i drogach szybkiego ruchu, należy zakupić winietę lub e-winietę. Ich ceny zależą od czasu pobytu w Austrii oraz od rodzaju pojazdu. Jeżeli kierowca porusza się po kraju samochodem ciężarowym, którego maksymalny ciężar wynosi do 3,5 tony lub ciągnie przyczepę samochodową, campingową lub podłodziową, powinien przykleić winietę tylko na pojeździe ciągnącym

Alternatywną i wygodniejszą opcją jest skorzystanie z winiety elektronicznej. Warto pamiętać, że skorzystanie z e-winiety będzie możliwe dopiero po 18 dniach od jej zakupu. Przedsiębiorcy są jednak wyłączeni z tego ograniczenia. Gdzie można zakupić austriacką winietę? Można to zrobić w Polsce oraz na stacjach benzynowych zaraz po przekroczeniu austriackiej granicy. Ceny w polskich punktach mogą być jednak wyższe od tych, które obowiązują w Austrii. Elektroniczne winiety są dostępne na oficjalnym portalu ASFiNAG. Aktualne ceny winiet dla samochodów osobowych wynoszą:

  • 1 dzień - 8,60 euro,
  • 10 dni – 11,60 euro,
  • 2 miesiące - 28,90 euro,
  • 1 rok – 96,40 euro.

Kamera samochodowa w Austrii. Całkowity zakaz

Kamery samochodowe to jeden z najpopularniejszych gadżetów. W Polsce często korzystamy z nich, aby udokumentować wypadek, kolizję lub uniknąć niesłusznego oskarżenia przez innych uczestników ruchu lub policję. Jednak w wielu krajach jest to zakazane. Wyposażenia samochodu w Austrii pod żadnym pozorem nie może obejmować kamera samochodowa. Według prawa jej posiadanie jest traktowane jako monitoring w miejscu publicznym.

W 2012 roku Austriacki Urząd Ochrony Danych zakazał używania wideorejestratorów podczas uczestniczenia w ruchu drogowym. Jeśli kontrola wykaże, że kamera zarejestrowała na nagraniu osoby postronne, może nałożyć karę w wysokości 25 000 euro. Jak uniknąć problemów? Wystarczy, że urządzenie nagrywające zostanie zdemontowane.

Przeczytaj też

Winiety Czechy 2024. Jaka cena, gdzie kupić, na jakie drogi?

Winiety Węgry 2024. Jakie ceny, na jakie drogi, gdzie kupić? Za brak możesz słono zapłacić

Gdzie najlepiej kupić winiety? Przewaga winiet online nad stacjonarnymi

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy