Czy azot robi różnicę i warto nim pompować opony zimowe?

Pompowanie opon azotem od wielu lat jest przedmiotem dyskusji wśród kierowców i specjalistów branży. Rozwiązanie to ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Mimo że pompowanie opon azotem to nie nowość, temat ten wciąż budzi kontrowersje i generuje pytania dotyczące zasadności tej usługi. Co daje pompowanie opon azotem i czy warto to robić?

  • Pompowanie opon azotem jest kontrowersyjnym tematem, który wywołuje szerokie spektrum opinii i dyskusji. 
  • Spór dotyczy głównie zasadności oraz rzeczywistych korzyści wynikających z zastępowania powietrza azotem do pompowania opon.
  • Zwolennicy podkreślają, że azot jest bardziej stabilny niż powietrze, co może prowadzić do dłuższego utrzymania stałego ciśnienia w kołach. Z kolei przeciwnicy mają wątpliwości, czy zastępowanie powietrza azotem rzeczywiście przekłada się na zauważalne korzyści podczas jazdy.

Co daje pompowanie opon azotem i czy warto to robić?

Azot to bezbarwny gaz będący podstawowym składnikiem powietrza. Stanowi on prawie 80 proc. ogólnej zawartości. Napełnianie kół czystym azotem polega na odseparowaniu tego pierwiastka od pozostałych związków chemicznych występujących w powietrzu. Ten proces ma na celu zapewnienie bardziej stabilnego ciśnienia w oponach. Cząsteczki azotu trudniej przenikają przez ewentualne nieszczelności w ogumieniu. Oznacza to, że opony napompowane azotem powinny dłużej utrzymywać właściwe ciśnienie.

Reklama

Zalety, które przemawiają na korzyść pompowania opon azotem, dotyczą żywotności ogumienia oraz felg. Powszechnie używane powietrze może zawierać zanieczyszczenia w postaci wilgoci i olejów. Substancje te mogą negatywnie wpływać na felgi poprzez proces rdzewienia oraz mogą przyspieszać twardnienie i starzenie się gumy w oponach. Stosowanie czystego azotu eliminuje ryzyko przenikania tych zanieczyszczeń do opon.

Trzeba jednak pamiętać, że koszt pompowania azotem jest nawet dwukrotnie wyższy niż koszt pompowania powietrzem. Aby uzupełnić oponę azotem, trzeba się udać do warsztatu wulkanizacyjnego. Jeśli z samochodu korzystamy okazyjnie lub tylko podczas dojazdów do pracy, napełnienie opon azotem będzie w tym przypadku nie tylko zbędnym kosztem, ale także dodatkowym problemem.

Ile kosztuje pompowanie opon azotem?

Koszt pompowania opon azotem zawiera się w przedziale od 5 do 10 złotych za sztukę. Oznacza to, że napompowanie azotem kompletu opon wiąże się z wydatkiem od 20 do 40 złotych. Nie jest to dużo, jednak warto mieć na uwadze, że każda potrzeba dopompowania koła będzie wiązała się z wizytą w zakładzie wulkanizacyjnym i drobnym wydatkiem. 

Trzeba pamiętać, że do tej czynności potrzebny jest wyspecjalizowany warsztat, który wyposażony jest w pompę próżniową (do wyprowadzenia powietrza) i urządzenie do pompowania azotem. Nie we wszystkich warsztatach wulkanizacyjnych jest ono obecne.

Zobacz także:

Kiedy zmieniać opony na zimowe? Kluczowy jest jeden czynnik

Mity dotyczące opon zimowych. Nie daj się na nie nabrać

Na oponach zimowych masz liczbę 13 albo niższą? Lepiej ich nie zakładaj

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: azot | opony | opony zimowe | opony letnie | wymiana opon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy