Nowy Volkswagen Jetta (wersja USA)

W Detroit zadebiutował właśnie jeden z najważniejszych modeli koncernu z Wolfsburga – „globalny” Volkswagen Jetta. Czy samochód powtórzy sukces poprzedników?
Od prowadzenia na rynek pierwszego wcielenia Jetty (w 1979 roku) Volkswagen dostarczył klientom przeszło 17,5 mln egzemplarzy. Poprzednia generacja doczekała się już 3,7 mln kopii.

Siódme wcielenie modelu jest pierwszą Jettą zbudowaną w oparciu o modułową platformę MQB. Oznacza to, że technicznie auto spokrewnione jest z najnowszymi modelami, jak obecny Golf, Arteon, Tiguan Allspace oraz – oferowany za oceanem – Atlas (duży suv).
Auto zbliżyło się wymiarami do oferowanego na Starym Kontynencie Passata. Nowa Jetta mierzy 4702 mm długości, czyli o 43 mm więcej niż do tej pory. Zastosowanie nowej płyty podłogowej poskutkowało również wydłużeniem rozstawu osi o 35 mm, do 2686 mm. Szerokość nadwozia to teraz 1799 mm (+21 mm), auto mierzy 1459 mm wysokości (+6 mm). W stosunku do poprzednika o 10 mm zmniejszył się za to przedni zwis. Tylny wydłużono natomiast o 18 mm. Sylwetkę auta zoptymalizowano również pod katem aerodynamicznym. Współczynnik oporu powietrza Cd wynoszący 0,27 jest o około 10 proc. niższy niż w szóstej generacji. Bez zmian pozostała za to – imponująca – pojemność przestrzeni bagażowej. Bagażnik nowej Jetty, tak jak do tej pory, pomieścić może pakunku o objętości do 510 l.

Nowością w kabinie Jetty jest cyfrowy zestaw wskaźników o przekątnej 10,2 cala, z możliwością personalizacji. Standardem, przynajmniej na amerykańskim rynku, będzie: system Infotainment Composition Color z bezprzewodową łącznością Bluetooth, interfejs audio USB i aplikacja Volkswagen Car-NetÒ App-Connect (służy do łączenia się ze smartfonami). Dzięki niej, przy za pośrednictwem MirrorLink, kierowca i pasażerowie korzystać mogą np. z takich aplikacji, jak chociażby Spotify Music.

Najlepsze tematy