Toyota i Suzuki obierają nowy cel. Spółka SCVC ma konkretny plan

Toyota wraz z Suzuki pracuje nad wdrożeniem na rynek japoński małych, elektrycznych samochodów dostawczych. W planach jest także stworzenie we współpracy z Isuzu pojazdów dostawczych na wodór.

Small Commercial Van Cooperation (SCVC) to nazwa spółki, którą tworzy Toyota, Suzuki, Isuzu, Daihatsu oraz Hino. Celem spółki jest stworzenie małych pojazdów dostawczych o napędzie elektrycznym i wodorowym.

Małe ciężarówki sposobem na korki

Toyota w spółce SCVC odpowiedzialna jest za dostarczenie podzespołów napędu elektrycznego, z kolei Daihatsu i Suzuki dzielą się swoim doświadczeniem w seryjnej budowie małych samochodów dostawczych. Rozmiar samochodu ma tu kluczowe znaczenie, bowiem ich przeznaczeniem jest dostarczanie towarów nawet bardzo wąskimi ulicami. Z założenia ma to przyspieszyć dostawy, rozładować korki oraz zmniejszyć zanieczyszczenie i hałas w miastach.

Reklama

Jak prototypy się sprawują w tej roli będzie wiadomo po testach, które przeprowadzane będą w okolicach Tokio i Fukushimy.

Toyota i Isuzu stawiają na wodór

Jednocześnie, w ramach tej samej spółki, marki Toyota, Isuzu i Hino rozwijają projekt miniciężarówki wyposażonej w ogniwa wodorowe generujące prąd do silników elektrycznych. Toyota zaangażowała się w ten projekt, bowiem ma największe doświadczenie w produkcji wodorowych samochodów - od lat produkuje model Miray.

W pierwszej kolejności powstanie prawie 600 takich pojazdów, a ich testy również będą się odbywały w Tokio oraz Fukushimie i mają się rozpocząć w przyszłym roku.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: auta elektryczne | auta na wodór
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy