Stacje będą zamknięte? Raczej nie!

Jak informują niektóre media, zakazem handlu w dni świąteczne, a wiec także 1 listopada objęte będą nie tylko duże sklepy, ale też stacje benzynowe.

Ale właściciele stacji są odmiennego zdania. Redakcja serwisu Motoryzacja otrzymała przed chwilą stanowisko BP. Oto one.

Reklama

1 listopada BP zamierza prowadzić na swoich stacjach sprzedaż paliw Mamy świadomość, że istnieją różnice w interpretacji przepisów dotyczących zakazu pracy w święta. Stoimy jednak na stanowisku, że stacje paliw są placówkami usługowymi, a tych zakaz pracy w dni świąteczne nie obowiązuje.

Nadto należy wskazać, że ustawodawca, zakazując pracy w dni świąteczne, pozostawił w niezmienionym kształcie (art. 151.10 Kodeksu pracy) katalog sytuacji, w których praca w święta jest możliwa. Dotyczy on m.in. placówek pracujących w systemie pracy zmianowej lub istotnych ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. W naszej ocenie możliwość zakupu paliwa jest jedną z takich potrzeb.

W sytuacji, kiedy praktycznie każda polska rodzina posiada samochód, a miliony obywateli wyjadą na groby bliskich, nie wyobrażamy sobie uniemożliwienia im zatankowania pojazdów. Dla wielu podróżnych oznaczałoby to konieczność wożenia paliwa w kanistrach wewnątrz samochodów. Nietrudno sobie wyobrazić, jakie skutki mogłoby to spowodować w przypadku kolizji.

Chciałabym również zwrócić uwagę na sytuację kierowców posiadających instalację LPG. W ich przypadku nie ma możliwości zatankowania tego paliwa do kanistrów "na zapas". Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że takiego paliwa kierowca nie może tankować samodzielnie - musi tę czynność wykonać pracownik stacji posiadający uprawnienia potwierdzone przez Urząd Dozoru Technicznego. Choćby ten fakt przesądza o charakterze usługowym placówek, jakim są stacje benzynowe. Zamknięcie stacji oznaczałoby dla kierowców tankujących LPG konieczność zakupu benzyny, co de facto oznacza dwukrotnie większy wydatek.

Zdajemy sobie sprawę, że niespójność prawa w tym zakresie może budzić wątpliwości, jednakże do przedstawionej powyżej interpretacji przepisów skłania nas również stanowisko ustawodawcy, który wprowadzając nowelizację zapewniał (w osobie posła sprawozdawcy Stanisława Szweda - "Gazeta Prawna" z 21 sierpnia 2007), że zakazem pracy nie będą objęte m.in. stacje benzynowe.

Obecnie wraz innymi firmami paliwowymi oczekujemy na odpowiedź Generalnego Inspektora Pracy oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na pismo wystosowane przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego z prośbą o zajęcie jednoznacznego stanowiska w przedmiotowej sprawie. Po otrzymaniu odpowiedzi stanowisko tych organów będzie jeszcze przedmiotem szczegółowej analizy. Z poważaniem, Magdalena Kandefer Dział PR, BP Polska.

Dowiedz się więcej na temat: handel | stacje benzynowe | paliwa | świąteczne | stacje | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje