Reklama

Kto produkuje najwięcej aut?

Wygląda na to, że Toyocie nic nie jest w stanie zaszkodzić.

Mimo światowego kryzysu i największej w historii akcji nawrotowej oraz związanej z tym wizerunkowej katastrofie, w 2010 roku Toyota utrzymała miano największego producenta samochodów na świecie. Japończycy dzierżą ten tytuł trzeci rok z rzędu.

Sprzedaż Toyoty, licząc z Lexusem i Daihatsu (oraz produkującą ciężarówki marką Hino Motors) wzrosła w ubiegłym roku o 8 procent, do 8,42 mln samochodów.

Drugim największym producentem samochodów jest General Motors, który w 2010 roku sprzedał 8,39 mln pojazdów. Amerykanie mają powody do zadowolenia, oznacza to bowiem wzrost sprzedaży aż o 12 procent, do detronizacji Toyoty zabrakło jednak 300 tysięcy samochodów.

Reklama

Co ciekawe, medialna nagonka na Toyotę i związana z nią akcja przywoławcza nie odbiła się znacząco na wyniku japońskiej firmy w USA, gdzie odnotowano co prawda spadek sprzedaży, ale na poziomie 0,4 procenta. Do amerykańskich klientów trafiło więc 1,76 mln toyot i lexusów i to pomimo tego, że najlepiej sprzedający się model w USA, czyli camry znajduje się już u kresu swojego cyklu produkcyjnego i lada chwila, pojawi się jego następca.

W tym samym czasie GM odnotował w USA wzrost sprzedaży o 6,3 proc, sprzedając 2,22 mln pojazdów. Prasa amerykańska może się więc cieszyć, zadanie wykonane...

Największym rynkiem świata nie jest już jednak rynek amerykański, ale chiński. W Kraju Środka Toyota odnotowała wzrost sprzedaży o 19 procent, ale... to znów mniej niż najwięksi konkurenci, w tym GM, którego sprzedaż wzrosła aż o 29 procent.

Trzecim największym producentem jest koncern Volkswagena, który w zeszłym roku na całym świecie sprzedał 7,14 mln samochodów, odnotowując wzrost o 14 procent.

Ze statystyk sprzedaży płynie przynajmniej jeden optymistyczny wniosek. Kryzys, który omal nie doprowadził do upadku największych amerykańskich koncernów samochodowych zdecydowanie należy już do przeszłości.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy