Reklama

Hyundai straszy Czechów... Polską!

Polska jest zainteresowana inwestycją południowokoreańskiego koncernu samochodowego Hyundai - poinformował wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Marcin Kaszuba.

„Cały czas podtrzymywaliśmy naszą ofertę wiedząc, że koncern ma problemy w Czechach i na Słowacji” - powiedział.

Nie chciał jednak ujawnić ewentualnej lokalizacji fabryki. Powiedział tylko: „Mamy kilkanaście ofert po 10-20 hektarów. Są to grunty przygotowane, i te będziemy mogli oferować inwestorom”.

O inwestycjach Hyundaia w Czechach, a także na Słowacji pisała wczoraj prasa słowacka i czeska.

Cytowany przez czeskie „Hospodarzske Noviny” rzecznik koncernu Hyundai Oles Gadacz poinformował, że jeśli czeskie władze w najbliższym czasie nie zaoferują uzbrojonych gruntów pod budowę fabryki w Czechach, koncern zacznie budować ją w Polsce.

Reklama

Według Gadacza, Hyundai jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie budowy fabryki w leżących na pogórzu beskidzkim Noszovicach czy innych miejscach na Morawach i nie wyklucza wzniesienia jej w Polsce. „Tymczasem czekamy, kiedy czeski rząd nam zagwarantuje, że dostaniemy grunty pod fabrykę” - powiedział Gadacz. Nie sprecyzował, jak długo koncern będzie czekał na decyzję władz w Pradze.

Niedawno Hyundai podał informację o budowie produkującej ok. 300 tys. samochodów rocznie fabryki w Europie - w strefie między północnymi Morawami, Polską i Słowacją.

Hyundai ma kłopoty z budową fabryki samochodów Kia w słowackiej Żylinie. Nadal nie wykupiono tam wszystkich gruntów, choć rząd w Bratysławie zgodził się na ceny właścicieli działek - trzykrotnie wyższe od wyznaczonych przez rzeczoznawcę. Na pewno do końca 2006 roku - a taka była obietnica wobec Koreańczyków - nie uda się wybudować 40-kilometrowego odcinka autostrady z Żyliny w kierunku Bratysławy.

Porozmawiaj na Forum

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: straszenie | Czechy | koncern | fabryka

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy