Reklama

Co z nową fabryką samochodów w Polsce? Niemcy piszą...

Wicepremier Janusz Piechociński w grudniu z dużym szumem zapowiadał otwarcie w Polsce nowej fabryki samochodów. Oficjalne potwierdzenie miało nadejść do końca roku.

Jak wiemy - nie nadeszło. Kilka dni temu wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do służb prasowych Ministerstwa Gospodarki. Jak kamień w wodę.

Reklama

Szansa na fabrykę jednak jest, tyle że nie na Śląsku czy południu Polski, jak zapowiadał wicepremier, ale pod Poznaniem. Pisaliśmy już, że najpewniej chodzi o Volkswagena, który w naszym kraju ma produkować Craftera.

Nasze informacje potwierdza właśnie niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", który podaje, że koncern zamierza wybudować nowy zakład pod Poznaniem.

Gazeta powołuje się na źródła zbliżone do władz koncernu. Jak ustalono, szefowie Volkswagena zdecydowali już, że nowa fabryka powstanie w okolicach Poznania, choć musi to jeszcze zatwierdzić rada nadzorcza. Zgoda rady nadzorczej spodziewana jest przed konferencją prasową 13 marca.

Zakład będzie kosztował pół miliarda euro, czyli ponad dwa miliardy złotych i ma zacząć działać za dwa lata. Pod Poznaniem produkowany będzie Crafter, czyli duży samochód dostawczy - pisze niemiecki dziennik.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" podaje również, że Volkswagen rozpatrywał kilka lokalizacji w Europie Środkowej oraz w Turcji. Propozycja spod Poznania wygrała ze względu na istniejący już tam inny zakład Volkswagena oraz działających w okolicy licznych dostawców. Nowa fabryka ma produkować do 70 tysięcy pojazdów rocznie.

Obecnie Volkswagen Crafter produkowany jest w kooperacji z Daimlerem, w fabryce Mercedesa. Współpraca VW z Daimlerem przy tym projekcie skończy się w 2016 roku i nie planuje się jej odnowienia.

(INTERIA.PL/IAR/PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje