Polski kierowca

Uważasz, że znasz przepisy? Sprawdź się

Zapraszam was do rozwiązania kolejnego quizu z przepisów ruchu drogowego. Tym razem zawarłem w nim kilka pytań z testów egzaminacyjnych na prawo jazdy.

Podobno pytania te sprawiały zdającym duże problemy. Ciekaw jestem, jak wy sobie poradzicie.

W moich quizach nie ma jakichś haczyków, pytań podchwytliwych albo niezwykle szczegółowych, dotyczących niuansów. Są to proste, elementarne kwestie i każdy, kto posiada prawo jazdy, nie powinien mieć żadnych wątpliwości, jaka odpowiedź jest prawidłowa. 

Życzę powodzenia!

Polski kierowca

Wyjaśnienia prawidłowych odpowiedzi znajdziesz na drugiej stronie.

Odpowiedzi:

Pyt. 1.  Kierujący czerwonym samochodem wyjeżdża ze stacji benzynowej (z obiektu przydrożnego), a więc włącza się do ruchu. W tej sytuacji ma zastosowanie art. 17. ust. 1. pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Reklama

"Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu (...) na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu (...)."

W ust. 2 tegoż artykułu określono:

"Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu."

A zatem nie ma tu zastosowania przepis określający pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu. Kierujący czerwonym samochodem nie ma pierwszeństwa, bo włącza się do ruchu. To jedno z podobno trudnych pytań egzaminacyjnych.

Pyt. 2. Holowanie na autostradzie jest w ogóle zabronione. Art. 31 ust. 2 pkt. 5 ustawy określa:

"Zabrania się holowania (...) na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.   "

Pojazdami przeznaczonymi do holowania są specjalistyczne pojazdy pomocy drogowej, ale i one mogą holować na autostradzie tylko do najbliższego wyjazdu lub MOP-u. Nie wolno zatem w ogóle holować na autostradzie zwykłym samochodem innego pojazdu.

Pyt. 3. Taki gest policjanta oznacza nakaz zatrzymania pojazdu we wskazanym miejscu. Dzieje się to najczęściej podczas skrętu w lewo na skrzyżowaniu, kiedy kierujący ruchem nakazuje chwilowe zatrzymanie auta oczekującego na skręcenie.

Określa to § 6. pkt. 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kierowania ruchem drogowym:

"1. W przypadku sprowadzania pojazdu do kierującego ruchem na linię osi skrzyżowania (na kierunku otwartym) kierujący ruchem powinien wykonać ręką ruch po łuku w płaszczyźnie pionowej, zginając rękę harmonijnie w łokciu, nadgarstku i samej dłoni.

2. Innym sygnałem wyrażonym tą samą ręką (całą dłonią) może on wskazać miejsce na skrzyżowaniu do chwilowego zatrzymania pojazdu."

Oznacza to oczywiście, że kierującej samochodem nie wolno przejechać za plecami policjanta. Ma ona obowiązek zatrzymać się w miejscu, które wskazuje dłoń policjanta. Przód auta powinien znaleźć się w tym wskazywanym miejscu.

Pyt. 4. W tej nie wolno zatrzymać pojazdu ani na poboczu, ani na jezdni.

Art. 49. ust. 1. ustawy stanowi:

"Zabrania się zatrzymania pojazdu (...) na jezdni obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni oraz na jezdni i na poboczu obok linii ciągłej wyznaczającej krawędź jezdni."

W sytuacji widocznej na zdjęciu pobocze wyznacza ciągła linia krawędziowa.

Pyt. 5. To również jedno z trudnych pytań egzaminacyjnych. Nie ma przepisu, który zakazywałby zatrzymania pojazdu po wiaduktem. Przepisy zabraniają zatrzymania pojazdu na moście i wiadukcie, a także w tunelu. Obiekt widoczny na zdjęciu nie jest tunelem, nie ma takich oznaczeń. Jeżeli nie ma znaków zabraniających zatrzymania pojazdu, to takie zatrzymanie jest możliwe. Należy jednak pamiętać o wymogach zawartych w art. 46 ust. 1 ustawy:

"Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia."

Kierowca musi więc sam ocenić, czy postój pojazdu w takim miejscu nie stwarza zagrożenia lub utrudnienia ruchu. Na ruchliwym odcinku jezdni każde zatrzymanie pojazdu na jezdni stanowi utrudnienie.

Pyt. 6. Ten zakaz (ograniczenie prędkości do 40 km/h) obowiązuje nie do najbliższego skrzyżowania, ale na terenie całej miejscowości Mamry. Wynika to z postanowień § 15 pkt. 3 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych:  

"Znak zakazu umieszczony pod znakiem E-17a oznacza, że zakaz obowiązuje na obszarze całej miejscowości, z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem."

Prędkość można zatem zwiększyć dopiero po minięciu tablicy oznaczającej koniec miejscowości Mamry.

Pyt. 7. Ten znak to A-15 "Śliska jezdnia". Ostrzega o możliwości poślizgu pojazdu spowodowanego w szczególności zmianą nawierzchni jezdni, stałym lub okresowym jej zawilgoceniem (§ 7 pkt.  Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych).  To również jedno z pytań egzaminacyjnych, sprawiających trudności zdającym.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama