Niebezpieczni piesi-zombie na celowniku policji. Posypią się mandaty
Nieobecni, zamyśleni i skupieni wzrokiem wyłącznie na ekranie telefonu - takich pieszych, choć jest to karane mandatem, jest na przejściach dla pieszych cała masa. Policja kończy z taryfą ulgową i bierze na celownik “smartfonowych zombie”.
Takie mamy czasy, że bez telefonu czujemy się jak bez ręki. Niemniej, nie zachowując odpowiedniej ostrożności na przejściu dla pieszych, możemy w łatwy sposób stracić jedno i drugie. W długi weekend majowy polska policja kończy z taryfą ulgową za przechodniów i zamierza skrupulatnie namierzać nieobecnych myślami pieszych, a następnie karać ich mandatami. Mają ku temu powody, bowiem na przejściach dla pieszych każdego roku giną tysiące - nie zawsze z winy kierującego.
Osoba, na którą powinniśmy szczególnie uważać podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, to smartfonowy zombie. Rozpoznamy go daleka po posturze - jest zgarbiony, pochylony przed siebie i skupiony wyłącznie na ekranie telefonu.
Przechodząc przez pasy nie widzi często jakie ma światło i dokąd zmierza. Jakby tego było mało, bardzo często ma na uszach słuchawki, które izolują go od całego otoczenia. Taki delikwent nie dostrzeże zbliżających się aut i nie usłyszy trąbiących samochodów, a jeśli wpadnie pod koła, nie będzie nawet wiedział, co go uderzyło.
W ubiegłym roku na przejściach dla pieszych doszło do 2693 wypadków. Tendencja jest zatem wzrostowa, bowiem w 2021 roku doszło do ok. 100 wypadków mniej.
Nieco ponad 1000 zdarzeń w roku 2022 było spowodowanych z winy pieszych. Mając na uwadze, że latem na ulicach będzie jeszcze więcej osób, policja apeluje - to koniec z taryfą ulgową. Tylko od stycznia do marca br. mundurowi wystawili pieszym 2265 mandatów za korzystanie z telefonu (300 zł). Rok wcześniej w tym samym okresie ukarano zaledwie 1152 osób.
Od początku długiego weekendu policja zatrzymała ponad 200 pijanych kierowców i interweniowała w 60 wypadkach drogowych, w których 72 osoby zostały ranne, a 2 zginęły. Przez kolejne dni służby będą patrolować drogi z wody, ziemi i powietrza, za pomocą oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów, motocykli, motorówek i dronów.