Jelcze będą niszczyć samoloty wroga? Można strzelać prosto z paki
Agencja Uzbrojenia MON zawarła umowę na dostawy Przeciwlotniczych systemów Rakietowo-Artyleryjskich (PSR-A) Pilica+. To dobra wiadomość dla polskiego producenta ciężarówek Jelcz, który w ramach programu dostarczy dla wojska kolejnych 15 owych ciężarówek.
Produkcją nowych zestawów przeciwlotniczych zajmie się polski przemysł zbrojeniowy. Za dostawy sprzętu odpowiada konsorcjum PGZ-Pilica+. W jego skład wchodzą:
- Polska Grupa Zbrojeniowa (lider projektu),
- Zakłady Mechaniczne Tarnów,
- PIT-Radwar,
- PCO,
- Jelcz,
- Mesko,
- Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej,
- Wojskowe Zakłady Uzbrojenia,
- Wojskowe Zakłady Elektroniczne.
W ramach zawartej umowy - do 2024 roku - sześć używanych już przez wojsko zestawów Pilica zmodernizowanych zostanie do standardu Pilica +.
Zamówiony właśnie system Pilica+ obejmować ma:
- stanowisko dowodzenia,
- radar krótkiego zasięgu,
- 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi,
- podsystem łączności,
- zabezpieczenie logistyczne - wozy amunicyjny i pojazdy transportowe.
Docelowo konfiguracja ta zostanie uzupełniona o wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu i radary BYSTRA. W dalszej kolejności do systemu zostaną też dołączone armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.
Pociskami rakietowymi, przewidzianymi jako efektory pierwszego wyboru, planowanymi do wykorzystywania przez wyrzutnie systemu Pilica+, są brytyjskie pociski CAMM.
Spółka JELCZ Sp. z o.o. w ramach konsorcjum PGZ - Pilica + będzie odpowiadała za dostarczenie kilku typów podwozi dostosowanych do wymagań systemu, tak jak w przypadku zamówienia na PILICĘ. Do tej pory były to Jelcze 442.32 pełniące funkcję "ciągników artyleryjskich" (po jednym na każdy "efektor ogniowy") czy pojazdów amunicyjnych.
Chociaż - teoretycznie - efektory mogą być transportowane przy użyciu dowolnych ciągników, w czasie testów poligonowych wielokrotnie dowiedziono, że zestawy rakietowo-artyleryjskie ZUR-23-2SP - mogą prowadzić skuteczny ogień wprost z platformy pojazdu transportowego.
Zestawy Pilica+ będą pełnić rolę podstawowych systemów przeciwlotniczych dla Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych, zaś ich zasadniczym przeznaczeniem będzie uzupełnienie stref ognia zestawów rakietowych krótkiego i średniego zasięgu na małych i bardzo małych wysokościach oraz zapewnienie osłony dla zestawów średniego zasięgu Wisła.
***