Jak sfinansować zakup samochodu? ABC kredytów samochodowych

Planujesz zakup auta bądź wymianę starego samochodu na nowszy? Zastanawiasz się, jaki sposób finansowania zakupu byłby najkorzystniejszy? Oto trzy najpopularniejsze metody, które pozwolą ci cieszyć się czterema kółkami w krótkim czasie.

1. Kredyt gotówkowy lub kredyt samochodowy

Najbardziej popularnym sposobem na sfinansowanie zakupu auta jest kredyt gotówkowy lub samochodowy. Oba rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety. W przypadku finansowania zakupu za pomocą kredytu samochodowego, bank aż do czasu pełnej spłaty zobowiązania pozostanie właścicielem zakupionego samochodu. Przez pewien czas uniemożliwia to na swobodne dysponowanie pojazdem, na przykład jego sprzedaż. 

Reklama

Kredyt samochodowy jest jednak zazwyczaj niżej oprocentowany, niż szybki kredyt gotówkowy. Najtańszy kredyt gotówkowy może być jednak dobrym pomysłem, gdy spłatę chcesz rozłożyć na kilka lat. Przez tak długi czas wiele może się zmienić, w tym i twoje plany odnośnie samochodu – wtedy swoboda działania może mieć bardzo duże znaczenie. Warto rozważyć wszelkie za i przeciw, a szczególnie – porównać oferty różnych banków i  dokładnie zapoznać się z warunkami udzielania pożyczki.

2. Kredyt 50/50

Kredyt 50/50 tym różni się od kredytu tradycyjnego, że spłata występuje w dwóch ratach. O ile kredyt gotówkowy zakłada comiesięczne spłaty, decydując się na ten wariant musisz liczyć się z inną procedurą. Na początku okresu kredytowego należy wpłacić połowę wartości zadłużenia, a po wpłaceniu drugiej części – zazwyczaj umowa określa roczny odstęp między płatnościami – następuje pełna spłata zobowiązania. 

Zazwyczaj druga część płatności jest nieoprocentowana, jednak wszystko zależy od ustaleń z konkretnym sprzedawcą. Zdarza się bowiem, że podczas wymiany auta na nowszy model swój stary pojazd można zostawić w rozliczeniu. Drugą część płatności można też niekiedy rozłożyć na raty, według tradycyjnych, standardowych zasad kredytowania. Kupujący musi podczas opłacić prowizję za udzielenie kredytu (wynoszącą zazwyczaj od 0 do 5 proc.), jego oprocentowanie oraz w niektórych przypadkach również ubezpieczenie samochodowe. 

3. Leasing

Leasing samochodowy nie jest właściwie sposobem finansowania zakupu auta, a jego wypożyczeniem z późniejszą możliwością wykupu. Leasing jest popularny wśród przedsiębiorstw oraz osób prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ samochód opłacany w ten sposób stanowi usługę, co bardzo ułatwia operacje związane z księgowością. Jest to dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodu, co jest bardzo ważne szczególnie dla prywatnych przedsiębiorców. 

Takie auto nie zaniża zdolności kredytowej firmy ani nie stanowi jej majątku. Istnieje także możliwość skorzystania z leasingu konsumenckiego, jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej. Jeśli zdecydujesz się na leasing, musisz liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty wstępnej (około 10% wartości auta) oraz opłacenia ubezpieczenia w firmie wskazanej przez leasingodawcę.


materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: kredyt na samochód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama