Reklama

​Czy warto kupić opony całoroczne do samochodu? Zalety i wady wielosezonówek

Kierowcy zazwyczaj dwa razy w roku odwiedzają serwisy wulkanizacyjne w potrzebie wymiany opon na sezon letni lub zimowy. Niestety, długie kolejki w serwisach nie zachęcają do wymiany i często jeździmy na nich dłużej, niż powinniśmy. Remedium na co sezonowe wymiany może być inwestycja w opony całoroczne. Czy to dobre rozwiązanie?

Opony całoroczne (wielosezonowe) zyskują na popularności wśród kierowców. Stają się coraz bardziej popularne, ponieważ możemy zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na oczekiwanie w kolejce w serwisie oraz są dużą oszczędnością dla domowego budżetu. 

Ci, którzy wątpią w skuteczność opon całorocznych, argumentują, że letnie odpowiedniki coraz lepiej radzą sobie z wysoką temperaturą, a zimowe są wykonane ze znacznie lepszych materiałów niż całoroczne. 

Dla kogo są opony całoroczne?

Opony całoroczne z każdym sezonem coraz śmielej goszczą na półkach sklepowych znanych i cenionych producentów ogumienia samochodowego. 

Reklama

Opony całoroczne - zalety i wady

Opony całoroczne mają w sobie bardzo wiele cech z opon letnich, jak i opon zimowych. Producenci traktują ten rodzaj jako kompromis dla potrzeb różnych kierowców, którzy potrzebują wyjątkowych wrażeń i frajdy z jazdy w każdych warunkach. Jedną z zalet opon całorocznych jest to, że właściwie nie musimy się przejmować warunkami drogowymi, czy to w piękne i letnie dni, czy to w zimowe oblodzenia - możemy poruszać się swobodnie tak, jak chcemy. 

 Kolejną zaletą jest oczywiście wspomniana już oszczędność czasu i pieniędzy. Wielosezonowe opony w naszym aucie są na tyle funkcjonalne, że nie musimy co pół roku jeździć do wulkanizatora na ich wymianę i jednocześnie opłacać kosztów robocizny. Wymiana opon letnich lub zimowych to koszt około 150 zł rocznie, w skład tego wchodzi oczywiście demontaż starych, montaż nowych, wyważenie kół oraz często komis dla opon. 

Ich wadą jest z kolei to, że zużywają się znacznie szybciej, niż opony jednosezonowe. Jeśli nie sprawdzamy regularnie stanu opon, to może nas zaskoczyć, np. gorsze hamowanie latem lub zimą. Opony całoroczne można śmiało wykorzystywać przez 3 lata. Ponadto,  są one dużo droższe od opon letnich lub zimowych. 

Jak zadbać o opony całoroczne? Sposoby pielęgnacji

Nawet jeśli zaufamy oponom całorocznym, to nic nie zwalnia nas z obowiązku sprawdzania ich stanu oraz kół więcej, niż jeden raz w roku przed przeglądem technicznym. Jeśli po raz pierwszy używamy opon całorocznych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby po roku pojechać do wulkanizatora i poprosić o konsultację odnośnie ich stanu. 

Mechanicy również sugerują, aby w ciągu roku przynajmniej raz dokonać przekładki opon. O co chodzi? Zamieniamy opony przednie z tylnymi lub przekładamy je krzyżowo. 

Takie systematyczne działania z pewnością zwiększą komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo na drodze. Warto również przy każdym myciu na myjni porządnie umyć i spłukać opony z pozostałości po śniegu, piachu, czy żwirze. 

Opony całoroczne - gdzie można kupić i ile kosztują?

Opony całoroczne najlepiej kupić w internecie. To będzie dla nas duża oszczędność, bowiem u wulkanizatora musielibyśmy zapłacić jeszcze marżę. Jeśli jednak wolimy kupić na miejscu, warto wybierać sklepy autoryzowane, w których dowiemy się co nieco więcej o funkcjach wybranych modeli. Te całoroczne również dostępne są coraz częściej w supermarketach, jak i galeriach handlowych. 

Ile kosztują opony całoroczne? Ceny startują od 120 zł za sztukę, aż do 600 zł. Najchętniej kupowane są przez  właścicieli samochodów dostawczych oraz vanów. W przypadku tych samochodów ważny jest kompromis ceny do jakości oraz maksymalnego udźwigu. 

Przed zakupem opon całorocznych warto także zajrzeć do popularnych rankingów, które są dostępne w internecie, w mediach społecznościowych oraz w cenionych gazetach motoryzacyjnych. 

W zestawieniach często znajdziemy także oferty polskich producentów, jeśli cenimy sobie lokalnie produkowane części samochodowe. W wielu rankingach, jak i filmach wideo możemy zapoznać się z bardzo profesjonalnymi wnioskami, które wynikają z przeprowadzonych testów opon w różnych warunkach. 

Dzięki rankingom można porównać najważniejsze cechy opon całorocznych, w tym: 

  • trwałość bieżnika, 
  • długość drogi hamowania, 
  • poziom hałasu 
  • popularność wśród użytkowników. 

W mediach społecznościowych również możemy zapoznać się z wiedzą i doświadczeniami popularnych influencerów motoryzacyjnych, którzy w swoich relacjach na żywo, na bieżąco komentują nowinki z oponiarskiego świata, Warto śledzić także popularne media motoryzacyjne, które regularnie przeprowadzają testy opon w ekstremalnych testach samochodowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opony całoroczne | opony wielosezonowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy