Puchar Castrol Fair Play

Podczas zbliżającego się 28 Rajdu Warszawskiego ostatniej eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zostanie wręczony Puchar Castrol Fair Play załodze Piotr Starczukowski/ Bartosz Siodła. Ów puchar zdobyli podczas Rajdu Karkonoskiego.

Nie wiadomo czy załoga Łukasz Szterleja/Marek Lisicki (Nissan Micra klasa A5) zdobyłaby mistrzostwo Polski w klasie A5 już podczas 21 Rajdu Karkonoskiego gdyby nie pomoc Piotra Starczukowskiego startującego także Micrą w tej samej klasie i podobnie jak Szterleja mającego duże szanse na zdobycie tytułu Mistrza Polski już w Jeleniej Górze. Oto jak zgłoszeniu do Pucharu Castrol Fair Play opisał tę sytuację Marek Lisicki:

Po pierwszej pętli drugiego etapu w naszej Micrze skończyły się hamulce. Do końca rajdu zostały 4 oesy. Załoga nr 48 Piotr Starczukowski/Bartosz Siodła - nasi najwięksi konkurenci w klasie A-5 pożyczyła nam tarcze i klocki hamulcowe z własnego auta. Wprawdzie Starczukowski z powodu awarii nie ukończył rajdu lecz gdyby nie jego pomoc i musielibyśmy wycofać się z zawodów. Gdyby nie ich pomoc rozstrzygnięcie walki o mistrzostwo nastąpiłoby dopiero podczas Rajdu Warszawskiego i nie wiadomo czy tytuł byłby nasz czy załogi Starczukowski / Siodła. Nie jest to pierwsza pomoc Piotra więc bardzo chcielibyśmy aby otrzymał Puchar Fair Play.

A oto dotychczasowy laureaci Pucharu Castrol Fair Play

1) Podczas 29 Rajdu Elmot przyznano pierwszy w tym sezonie rajdowym Puchar Castrol Fair Play Otrzymała go załoga Michał Nowosiadły/Bartłomiej Boba za pożyczenie części umożliwiających odbudowanie uszkodzonego samochodu załogi Piotr Adamus /Magdalena Zacharko dzięki czemu ci ostatni mogli kontynuować rajd. Obie załogi startują w RSMP w Pucharze Peugeota.

Podczas Rajdu Elmot Michał Nowosiadły zajął w klasyfikacji PP II miejsce. Przyznanie mu Pucharu Castrol Fair Play dowodzi, że zdobył tę pozycję w uczciwej sportowej walce. Gratulujemy!!!

2) Wszystko wskazuje na, że kierowcy walczący w Pucharze Peugeota "opanowali" współzawodnictwo Fair Play. Już po raz drugi w tym sezonie załoga P.P. Michał Nowosiadły/Bartłomiej Boba zdobyła Puchar Castrol Fair Play. Oto jak brzmiało uzasadnienie zgłoszenia złożonego przez załoge nr 39 Michał Kucharczyk/Andrzej Kucharczyk:

Na 11 OS nasza załoga uległa wypadkowi. Uderzyliśmy w drzewo i wpadliśmy do rowu. Przód auta został poważnie uszkodzony. Załoga nr 38 Michał Nowosiadły/Bartłomiej Boba bez wahania pożyczyła nam potrzebne do odbudowy auta części. Na tym jednak nie koniec samochód udało się nam doprowadzić do stanu umożliwiającego dalsza jazdę dzięki pomocy mechaników załogi Piotr Adamus/Magdalena Zacharko. Nasz serwis utknął w korku. Im także chcielibyśmy serdecznie podziękować.

3) Podczas 58 Rajdu Polski Puchar Castrol Fair Play zdobyła czeska załoga Jindrich Stolfa - - Tomas Singer. Zawodnicy jadący Peugeotem 306 pożyczyli linkę sprzęgła swoim polskim kolegom załodze Grzegorz Grzyb - Michał Kaźmierczak. Dzięki tej pomocy G.Grzyb i M. Kaźmierczak mogli wystartować do trzeciego etapu rajdu.

4) Załoga Michał Bębenek/ Grzegorz Bębenek zdobyła Puchar Castrol Fair Play podczas 27 Rajdu Kormoran. Startujący Mitsubishi Lancer Evo VI N-4 bracia Bębenkowie przed rajdem pożyczyli konkurencyjnej załodze Marcin Turski/Dariusz Burkat tzw balaklawy (kominiarki pod kask), bez których jazda w upale jest potwornie uciążliwa. Na tym jednak nie koniec tuż przed startem do ostatniej pętli Marcinowi Turskiemu zabrakło opon Bębenkowie bez wahania pożyczyli mu nowy komplet. Dzieki temu załoga Turski /Burkat bezpiecznie i pewnie przejechała ostatnie OS-y. Właśnie za ten gest krakowska załoga Michał Bebenek/Grzegorz Bębenek została nagrodzona Pucharem Castrol Fair Play.

Jednocześnie chcielibyśmy wyrazić uznanie dla postawy Michała Sołowowa dzięki, któremu w 27 Rajdzie Kormoran wystartowały Magda Cieślik z Magdą Lukas. Tuż przed Kormoranem ?Magdy? miały kłopoty ze zdobyciem samochodu, którym mogłyby pojechać w rajdzie. Michał Sołowow bez wahania pożyczył swoje auto treningowe Mitsubishi Lancer Evo VI (N-4). Ten gest spowodował, że wystartowały i ukończyły rajd na 15 miejscu. Michał Sołowow zajął 12 miejsce w klasyfikacji generalnej.

5) Załoga nr 85 Paweł Zych/Iwona Kaliwoda zdobyła Puchar Castrol Fair Play podczas 49 Rajdu Wisły. Zgłoszenia wpłynęły po rozdaniu nagród dlatego puchary wręczono podczas Rajdu Karkonoskiego.

Paweł Zych i Iwona Kaliwoda jeżdżą w Pucharze Seicento. Ich zgłoszenie podpisały aż dwie załogi, którym udzielili pomocy. Oto fragmenty uzasadnienia przesłanego przez załogę nr 74 Robert Romuzga/Sławomir Szynalik:

Na OS 11 nasz samochód wypadł z drogi kilkakrotnie dachując. Auto było poważnie zniszczone tak że ostatnie metry do strefy serwisowej musieliśmy je pchać. Samochód był mocno poturbowany i m.in. pozbawiony przedniej szyby. Paweł Zych pożyczył nam szybę. Następnie, rezygnując z obsługi swego auta, wraz ze swoim mechanikiem ją wymienił. Od Pawła pożyczyliśmy również czujnik zapłonu. Jego doświadczenie pozwoliło na zlokalizowanie innych usterek w aucie powstałych wskutek wypadku.

Chcieliśmy także podziękować mechanikom z Michała i Grzegorza Bębenków, którzy pomogli nam w naprawach blacharskich. Dzięki nim w naszym aucie udało się naprawić tylną klapę i błotniki.

Także Jacek Stroński i Tomasz Króliczek - załoga nr 76 - otrzymali pomoc od Pawła Zycha i Iwony Kaliwody. Było to drugie zgłoszenie tych zawodników do Pucharu Castrol Fair Play za Rajd Wisły.

Dowiedz się więcej na temat: mistrzostwo Polski | rajd | Auta | Puchar | załoga | Castrol