Wielka Wyprawa Maluchów do Monte Carlo 2023 dla dzieci
Prawie 4200 kilometrów, 71 godzin w mrozie i upale – tyle pokonały Małe Fiaty na trasie Bielsko-Biała – Monte Carlo – Kraków.
Za kierownicami Maluchów zasiedli pasjonaci i ludzie wielkich serc, a między nimi giganci motosportu, w tym załoga Sobiesław Zasada / Longin Bielak, którzy łącznie mają 190 lat. Celem wielkiej wyprawy było zebranie przynajmniej miliona złotych, dla dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych.Od startu do ostatnich kilometrów ekspedycji trwała zbiórka pieniędzy w serwisie zrzutka.pl oraz szereg licytacji. W sumie projekt zgromadził ponad półtora miliona złotych, a kwota być może będzie większa, kiedy zakończą się wszystkie licytacje.
Akcję wsparła m.in. Iga Świątek, przeznaczając na licytację rakietę, którą grała w tegorocznym, zwycięskim turnieju Roland Garros. Kupujący zapłacił za nią aż 250 tysięcy złotych. Za ponad pół miliona wylicytowano dwa Maluchy wraz z zapewnieniem udziału w przyszłorocznej Wyprawie, która poprowadzi do… Tego organizatorzy na razie nie zdradzili.Podczas Wielkiego Finału na krakowskim rynku paradę Maluchów witały setki mieszkańców i turystów. Było to pierwsze w dziejach tak duże zgromadzenie Maluchów w tym historycznym miejscu i zarazem pierwszy tak duży charytatywny projekt motoryzacyjny. Najstarsze egzemplarze miały 50 lat i pochodzą z roku, kiedy w Bielsku Białej rozpoczęto licencyjną produkcję Polskiego Fiata 126p.
– Od początku wierzyłem, że uda nam się zebrać założoną kwotę! Nasz korowód Maluchów wzbudzał sympatię i uśmiech na twarzach ludzi, gdziekolwiek przejeżdżaliśmy. Teraz mamy nadzieję, że uśmiech pojawi się na twarzach dzieci-ofiar wypadków, którym pomożemy. Trudy trasy dopiero nabierają znaczenia, kiedy czemuś służą. Udało się nam! – powiedział na mecie w Krakowie Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar i 9-krotny zdobywca Pucharu Świata, jeden z ambasadorów Wyprawy.
– Cieszę się, że dojechaliśmy szczęśliwie do domu. Momentami nie było łatwo, szczególnie podczas przejazdu przez słynną Przełęcz Stelvio – uważaną za jedną z najtrudniejszych tras na świecie! W całej swojej 70-letniej historii rajdowca nie widziałem czegoś podobnego. Ważny jest jednak cel i jestem dumny, że udało nam się zebrać środki na pomoc najmłodszym ofiarom wypadków. Z pewnością dołączę do Wyprawy za rok – podsumował 93-letni Sobiesław Zasada, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy.
Na specjalnej licytacji wystawiono kolację z mistrzem dla dziesięciu osób, która została sprzedana za 160 tysięcy złotych. Zaskoczony kwotą Sobiesław Zasada, na rynku w Krakowie stwierdził, że… wybór dań należy do zwycięzcy licytacji.
W 1973 roku Zasada przejechał tę samą trasę z Longinem Bielakiem, również za kierownicą Małego Fiata, w ramach Rajdu Monte Carlo. Wtedy trasę pokonali zimą, w dwa dni, bez noclegu z godzinnymi przerwami na odpoczynek. Sentymentalny powrót na alpejskie trasy jest dla Longina Bielaka za każdym razem dużym przeżyciem, w tym roku szczególnym chociażby ze względu na cel, jaki przyświecał wyprawie.
– W tym wieku nadal chcę być aktywny i chciałbym, żeby ta aktywność czemuś służyła. Z pewnością była to dla mnie podróż sentymentalna, ale najbardziej motywował mnie cel projektu: pomoc dzieciom-ofiarom wypadków – powiedział 97-letni Bielak, wielokrotny mistrz w wyścigach i rajdach samochodowych.
W kolorowej kawalkadzie maluchów można było zobaczyć tych dawnych mistrzów, ale też i tych współczesnych. Jedną z załóg tworzyła familia Kajetana Kajetanowicza, wielokrotnego czempiona Polski i Europy. Specjalnie przystosowanym autem, na wielotysięczną trasę wyruszył także Bartek Ostałowicz, kierowca, który samochód prowadzi nogami po tym jak w wypadku motocyklowym stracił obie ręce.
Organizatorami projektu „Wielka Wyprawa Maluchów do Monte Carlo 2023 dla Dzieci” jest 126Evolution oraz Automobilklub Krakowski. Wyprawa została objęta Patronatami Honorowymi Ministerstwa Infrastruktury, Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Polskiego Związku Motorowego. Partnerami głównymi zostali InterCars, InPost oraz Grupa Cichy-Zasada, 4F, Kensol i Capek. Partnerami wspierającymi Wyprawę są: Euvic, Charsznickie Pola Natury, JR Holding, Polaris, PWS Konstanta, Port Gdynia oraz Marathon. G2A i Moped Retro.