Samochodem przez Andaluzję, czyli trasa widokowa, której nie zapomnisz

Dlaczego ze wszystkich regionów Półwyspu Iberyjskiego to Andaluzję warto zobaczyć w pierwszej kolejności? Odpowiedź jest bardzo prosta – to właśnie pośród górskich szczytów Andaluzji bije gorące serce Hiszpanii. A najlepszym sposobem, by się o tym przekonać, jest road trip po jej najpiękniejszych zakątkach. Którą trasę obrać, by odkryć prawdziwe oblicze Hiszpanii?

Jedną z najpopularniejszych tras widokowych jest ta biegnąca przez Rondę, Gaucin i Casares. Szlak obfituje w niezapomniane widoki, a co więcej skrywa prawdziwą esencję Andaluzji, regionu będącego tyglem wielkich kultur i religii. To właśnie tam odnajdziemy wszystko to, czego tak szukamy w Hiszpanii - słodkie wina, porywające rytmy flamenco, ognistą corridę oraz zapierające dech widoki.

Ronda - klejnot Andaluzji

Ronda to malownicze miasteczko położone w górach Andaluzji. Rozsiane po skalistych zboczach białe domki i osady wyglądają niemal bajkowo, a roztaczający się z nich widok zapiera dech w piersi. Droga do Rondy jest trudna i kręta, ale dla niesamowitych widoków i atmosfery tego miejsca, warto przebyć ją choć raz w życiu.

Reklama

- Przez setki lat tradycja hiszpańska mieszała się tam z kulturą romańską i mauretańską, co pozostawiło po sobie ślad między innymi w architekturze tego niezwykłego regionu. Niezapomnianych wrażeń dostarcza także górska okolica. Aby w pełni doświadczyć klimatu tego niezwykłego regionu, warto zacząć podróż właśnie od Rondy - radzi Edyta Romanowska z biura podróży R.pl.

Odwiedzając Rondę nie sposób ominąć XVIII-wiecznego mostu, Puente Novuevo. Konstrukcja wznosi się nad wąwozem Tagu i rzeką Guadalvin, a widok z niej jest niezapomniany. Z mostu można przedostać się wprost do południowej części miasta z dzielnicą La Ciudad zbudowaną jeszcze przez Maurów. To wyjątkowo malowniczy zakątek, pełen wąskich uliczek i urokliwych kamienic. Uwagę przyciąga także plac Duquesa de Parcent, z kościołem i dawnym, mauretańskim pałacem. Dalej rozciągają się tarasy widokowe, z których podziwiać można most i żółte klify.

Gaucin i wzgórza Andaluzji

Droga A-369 z Rondy do Gaucin to jedna z najlepszych tras widokowych w Andaluzji. Cała droga biegnie poprzez górskie szczyty, więc widoki są niesamowite. Na trasie przewidziano nawet specjalne punkty widokowe, przy których można przystanąć, by podziwiać krajobraz w całej krasie. Po drodze mijamy urokliwe, niewielkie miasteczka, takie jak Atajate czy Benalauria i jeśli tylko starczy czasu, to warto zatrzymać się w nich choć na chwilę. W samym Gaucin czekają ruiny warowni Castillo del Aguila, będące jednocześnie doskonałym punktem widokowym na górskie pasmo Sierra Crestellina.

Carases - osada na zboczu góry

Ostatnim przystankiem na trasie jest tradycyjna hiszpańska wioska Casares. Osada leży na stromych zboczach, jej uliczki są wąskie i bardzo kręte. Mimo to zachwyca ciekawą architekturą i zabytkowymi, średniowiecznymi fortyfikacjami. Warto zobaczyć także zamek, ruiny kościoła Iglesia de la Endarnacion oraz kaplicę Virgin del Rosario. Z Casares roztacza się widok na okalające je góry Sierra Bermeja, w których znajdziemy wiele także szklaków wspinaczkowych.

Co jeszcze warto zobaczyć w Andaluzji?

Będąc w Andaluzji, nie sposób pominąć Malagi. To miasto jedyne w swoim rodzaju, które każdego roku rozkochuje w sobie kolejnych turystów. Warto zatrzymać się w nim na kilka dni, by poczuć jego niezwykły klimat.

Obowiązkowym punktem na mapie powinna być także Sevilla, czyli stolica Andaluzji i jedno z najpiękniejszych miast świata. Kultura europejska przenika się tam z arabską, co daje niesamowitą mieszankę, widoczną na niemal każdym kroku. Przy okazji warto zajrzeć także do Granady, wyjątkowego miasta z pięknymi zabytkami i królującą nad nim Alhambrą.

Na sam koniec warto zostawić sobie Kadyks, czyli skarb Andaluzji. Miasto oczarowuje bielą domów kontrastujących z turkusem morza. Znajdziemy w nim stare fortyfikacje, złociste kopuły katedr, tarasy widokowe, pałace i nadmorskie promenady. Każdy, kto raz zobaczy to miasto, już zawsze będzie chciał tam wracać.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: podróż samochodem | samochodem na urlop | Andaluzja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy