Reklama

Paliwa do kontroli, drżyjcie oszuści

W połowie czerwca UOKiK i Inspekcja Handlowa rozpoczną kontrole stacji benzynowych w całej Polsce. Z raportu PIH-u wynika, że paliwo w Polsce jest fatalnej jakości. Rząd przeznaczył na kontrole 2 mln zł, co wystarczy na kontrolę 2/3 z ok. 8 tys. stacji.

W Polsce - jak mówi szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - paliwo rzadko zawiera deklarowaną liczbę oktanów, np. by benzyna "95" rzeczywiście miała 95 oktanów. Cezary Banasiński mówi, że standardowo jest to o 6 oktanów mniej. W czasie poprzedniej kontroli zdarzały się też przypadki, że w oleju napędowym było tylko 35% oleju.

Reklama

Obecne kontrole będą niezapowiedziane. Regionalni inspektorzy mają się o nich dowiadywać w ostatniej chwili, tak by zminimalizować ryzyko przecieku informacji i wykluczyć możliwość uprzedzenia właścicieli stacji benzynowych.

Szef UOKiK podkreśla, że kontrole nie będą dotyczyły tylko jakości paliw: - Trwają rozmowy z Głównym Urzędem Miar, by sprawdzać także plomby, sprawdzać odliczanie przez dystrybutor - wyjaśnia Cezary Banasiński.

Wyników nie poznamy jednak szybko, bo UOKiK nie ma na razie odpowiedniego sprzętu do badań: - W pierwszym okresie chcemy prowadzić to testowo na podstawie umów z akredytowanymi laboratoriami, które mają taki sprzęt - dodaje Banasiński. Później inspektorzy dostaną specjalny sprzęt, dzięki któremu w ciągu kilku minut będzie można sprawdzić paliwo.

UOKiK zapewnia, że do publicznej wiadomości będą podawane dane zarówno tych stacji, które pozytywnie przeszły próbę, jak i nazwy stacji, na których stwierdzono oszustwa. Dodajmy, że wykryte oszustwa będą karane grzywną.

RMF FM

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: UOKiK | paliwo | paliwa | oszuści | kontrole

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje