Reklama

Jesteś ofiarą mitu?

Szybki tekst. Czy uważasz, że jeśli strzelisz w bak samochodu to on wybuchnie? Jeśli odpowiedziałeś tak - jesteś ofiarą samochodowego mitu.

O co chodzi? Samochodowe mity powstawały często jako niezamierzony efekt uboczny produkcji filmowych. W szczególności tych hollywoodzkich - słynących z przedziwnych efektów specjalnych. Do ich powstania przyczyniały się także historie przekazywane z "pokolenia na pokolenie".

Reklama

Jakie stwierdzenia padające w garażowych kuluarach można wrzucić do kategorii mitów? Na przykład, że cukier dodany do benzyny może uruchomić silnik. Że zatkanie rury wydechowej warzywami lub owocami spowoduje zgaśnięcie silnika. Że drzwi samochodu uchronią przed pociskami broni palnej.

Natknąć się można także na wiele innych - będących połączeniem mędrkowania i zamiłowania do systemu "podaj dalej". Jednym z przykładów jest np. mit, że jazda na luzie sprzyja oszczędności na benzynie (co prawdą było tylko przy starych modelach aut, zanim pojawiły się powszechnie już używane wtryskowe pompy paliwowe). W końcu ktoś postanowił zmierzyć się z mitami na temat samochodów.

W znanym programie popularno-naukowym Mythbusters (polskie tłumaczenie: Prawda czy fałsz - pogromcy mitów), emitowanym na antenie Discovery, postanowiono przetestować kilka mitów. Co się okazało?

Na przykład obalono mit dotyczący wybuchających po strzale w bak samochodów. I to dwukrotnie. Za pierwszym razem zastosowano zwykłą amunicję, jednak po wielu listach od telewidzów powtórzono testy za pomocą amunicji zapalającej - co nadal go nie potwierdziło. Co jeszcze?

Obalono także mit dotyczący warzyw lub owoców w rurach wydechowych. Zamiast zgasić samochód, jak powszechnie wierzono - po prostu wystrzeliwały w powietrze. Zawsze. Potwierdzono natomiast kilka ciekawych rzeczy. Mogą się one przydać niejednemu kierowcy: że cola może zastąpić płyn chłodniczy (ale na krótką metę), że jajko kurze może załatać dziurę w chłodnicy (również na relatywnie krótki okres czasu), a dla pragnących zemsty - że wybielacz dodany do oleju zniszczy całkowicie układ smarowania.

Pewnie niedługo na miejsce starych mitów pojawią się nowe, jeszcze ciekawsze i jeszcze bardziej absurdalno-logiczne. Oby tylko trafiły w odpowiednie ręce.

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Prawda czy fałsz - pogromcy mitów | mity

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje