Czy można wyprzedzać na zakręcie? No i tu zaczynają się schody. Kilka reguł

Nie można jednym słowem odpowiedzieć na pytanie: czy można wyprzedzać na zakręcie? Jest kilka reguł, których trzeba przestrzegać. Wszystko zależy od znaków i drogi, którą podróżujemy.

Czy można wyprzedzać na zakręcie

Na pytanie, czy można wyprzedzać na zakręcie, nie da się odpowiedzieć jednym słowem. Wszystko zależy od sytuacji, dlatego opiszemy te, z którymi mamy do czynienia w polskich realiach. W powyższej sytuacji kierujący czerwonym samochodem nie powinien oczywiście podejmować wyprzedzania na zakręcie albo tuż przed nim. Jeżeli zakręt jest oznaczony znakiem ostrzegawczym A-1 lub A-2 (niebezpieczny zakręt), to zakaz wyprzedzania na takim zakręcie wynika wprost z przepisów.

To samo dotyczy zakrętów oznaczonych znakami A-3 - A-4 (niebezpieczne zakręty).

Reklama

W takim przypadku decyzja o rozpoczęciu wyprzedzania nie zależy już od oceny kierowcy. Po prostu widząc znak "niebezpieczny zakręt" nie masz prawa wyprzedzać.

Czy można wyprzedzać na zakręcie - wyjątki od reguły

Jak to w polskich przepisach, od wspomnianej zasady istnieją jednak wyjątki. Wyprzedzanie na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi dozwolone jest na jezdniach jednokierunkowych. To oczywiste, bo wówczas nie zachodzi obawa zderzenia z pojazdem nadjeżdżającym z przeciwka.

W tej sytuacji kierujący zielonym samochodem może śmiało wyprzedzać zielone auto. Wyprzedzanie na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi dozwolone jest również na jezdniach dwukierunkowych, które mają więcej niż jeden pas ruchu dla danego kierunku.

W takiej sytuacji kierujący pojazdem wyprzedzającym nie przejeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchów kierunku przeciwnym, a więc też może bezpiecznie wyprzedzać. 

Wyprzedzanie z prawej strony

Czy w opisanej przed chwilą sytuacji, na jezdni jednokierunkowej, na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym jest dozwolone wyprzedzanie z prawej strony? Czy kierowca niebieskiego samochodu mógłby wyprzedzić zielone auto? Nie. Tu tkwi właśnie pewien haczyk, a wynika on z niezwykle skomplikowanych, wielopiętrowych przepisów dotyczących wyprzedzania.

Wyprzedzanie z prawej strony nie jest dozwolone na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi, nawet na jezdniach jednokierunkowych.

Chcecie zobaczyć, jak brzmią te przepisy? Te przepisy brzmią tak:

Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w powyższych przepisach, na jezdni:

  • jednokierunkowej;
  • dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

  • na jezdni jednokierunkowej;
  • na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku."
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy