Reklama

Za diesla też zapłacimy 5 zł za litr?!

Ceny paliw na stacjach są blisko przełamania psychologicznej granicy 5 zł za litr - uważają eksperci branży paliwowej. Obecnie za litr benzyny 95 trzeba zapłacić średnio 4,95 zł, a za olej napędowy 4,89 zł - podała w środę firma e-petrol.

Zdaniem analityków e-petrol, za wzrost cen paliw na stacjach w ostatnim tygodniu odpowiada niestabilność sytuacji w krajach Bliskiego Wschodu i narastający konflikt libijski oraz ich następstwa na światowych rynkach ropy.

Choć ceny ropy na światowych giełdach spadły w związku ze spekulacjami, że OPEC rozważy podwyższenie produkcji surowca, by wyrównać braki spowodowane zmniejszeniem produkcji ropy w ogarniętej zamieszkami Libii, to i tak przekraczają 100 dolarów za baryłkę.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztowała 104,21 dol. Zaś na giełdzie ICE Futures Europe w Londynie baryłkę ropy Brent w dostawach na kwiecień wyceniano na 112,25 dol.

Reklama

Jak wyliczyła firma e-petrol, przez ostatni tydzień najpopularniejsza benzyna 95 podrożała na polskich stacjach o 9 groszy za litr, benzyna 98 o 10 gr, a olej napędowy o 11 gr. Stabilne pozostają ceny autogazu, który kosztuje 2,59 zł. E-petrol wykazuje, że na niektórych stacjach za litr benzyny 95 już trzeba zapłacić 5,09 zł, natomiast zbliżanie się cen oleju napędowego do cen benzyny rodzi pytanie, czy jest realne osiągnięcie przez olej napędowy 5 zł za litr.

Analityk biura Reflex Urszula Cieślak uważa, że spekulacje, co do cen paliw przekraczających poziom 5 zł za litr nie są pozbawione podstaw. Zwróciła uwagę, że poziom cen hurtowych jest bardzo wysoki, co przekłada się na ceny na stacjach - w polskich rafineriach za tysiąc litrów oleju napędowego trzeba zapłacić ok. 3 tys. 885 zł. "Przyjmując taką cenę i dodając VAT, to wychodzi nam 4,78 zł za litr oleju na stacji, bez żadnej marży. Wiemy, że marża to ok. 25-30 gr, czyli dzielą nas tylko 22 grosze od poziomu 5 zł za litr" - powiedziała Cieślak.

Dodała, że dotyczy to także benzyny, która w hurcie jest tylko o kilka groszy na litrze droższa niż olej napędowy.

Zdaniem ekspertki z całą pewnością na niektórych stacjach za paliwa trzeba będzie zapłacić więcej niż 5 zł. "Jednak nadal te 5 zł traktujemy, jako taką psychologiczną barierę popytu. Dopóki to paliwo będzie kosztowało choćby 4,99 zł, to i tak lepiej wygląda, więc ten poziom 5 zł za litr paliwa się oddala, ale nie, dlatego, że zmienia się sytuacja rynkowa, tylko właśnie z tych powodów psychologicznych" - dodała.

Od środy Grupa Lotos obniża ceny hurtowe benzyny bezołowiowej 95 o 21 zł, a benzyny bezołowiowej 98 o 50 zł na tysiąc litrów. Jak poinformowało biuro prasowe spółki, spadają też ceny olejów: napędowego o 25 zł, a napędowego grzewczego o 11 zł na tysiąc litrów. Również PKN Orlen obniża od środy hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 36 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 65 zł i oleju napędowego o 40 zł na tysiąc litrów. Zdaniem Cieślak te obniżki mogą być krótkotrwałe.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy