Reklama

VAT od samochodów. Jakie powinno być odliczenie?

Przedsiębiorcy powinni odliczać pełen VAT od firmowych samochodów osobowych - uważa SLD.

Ugrupowanie to złożyło do laski marszałkowskiej projekt ustawy likwidujący ograniczenia w możliwości odliczania tego podatku.

Reklama

Zdaniem Dariusza Jońskiego przyjęte kilka dni temu przez rząd przepisy mówiące o odliczeniu tylko połowy podatku VAT uderzają w przedsiębiorców i w rynek samochodowy. "Będziemy apelowali do wszystkich partii o poparcie tego projektu, żeby to było tak , jak jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej" - powiedział Joński.

Ekspert SLD dr Wojciech Szewko uważa, że rozwiązanie, które proponuje Sojusz przyczyni się do rozwoju branży motoryzacyjnej i w efekcie spowoduje wzrost dochodów budżetowych. Ekspert przytoczył na konferencji prasowej w Sejmie dane Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego. Wynika z nich, że pełne odliczenie VAT-u od zakupu samochodów oznacza wzrost rynku o 20 procent, czyli o około 26-ciu miliardów złotych. Szewko wyliczył, że pozwoliłoby to na utworzenie prawie 260 tysięcy nowych miejsc pracy.

Rządowy projekt ustawy dotyczący VAT jest już w Sejmie. Zakłada on, że pełne odliczenie tego podatku będzie dotyczyło wyłącznie samochodów przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Pierwotnie rząd zakładał, że nowe przepisy będą obwiązywały od 1 marca.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje