Podwyżka opłat za przejazd autostradą A2. Drożej już od poniedziałku

Od poniedziałku kierowcy zapłacą więcej za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Konin. Koncesjonariusz, czyli spółka Autostrada Wielkopolska podwyżkę uzasadnia szalejącą inflacją i wysokimi stopami procentowymi, które wpływają na koszty utrzymania drogi. Podwyżka cen za przejazd nie obejmie odcinka autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl.

Podwyżka opłat ma wejść w życie już od najbliższego poniedziałku, czyli 11 września, od godziny 6.00 rano. W specjalnym komunikacie koncesjonariusz napisał, że "Zmiana związana jest z utrzymującą się presją inflacyjną oraz wysokimi stopami procentowymi, które to elementy wpływają na wzrost kosztów utrzymania autostrady."

Nowe stawki za przejazd autostradą A2 Nowy Tomyśl - Konin

Autostrada A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Konin ma 150 km długości i jest podzielona na trzy odcinki płatne osobno. Od 11 września ceny za przejazd każdym z 50-kilometrowych odcinków wyniosą:

Reklama

  • 15 zł - dla motocykli (obecnie: 14 zł)
  • 30 zł - dla samochodów osobowych (obecnie 28 zł)
  • 47 zł - dla samochodów o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i samochody o dwóch osiach z przyczepami (obecnie 43 zł)
  • 72 zł - samochody ciężarowe o trzech osiach oraz o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami (obecnie 66 zł)
  • 109 zł - samochody ciężarowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz o trzech osiach z przyczepami (obecnie 100 zł)
  • 300 zł - pojazdy ponadnormatywne (obecnie 280 zł).

Przejazd 150 km autostrady A2 samochodem osobowym od 11 września będzie więc kosztował 90 zł, czyli 6 zł więcej niż obecnie.

Ceny na A2 Świecko - Nowy Tomyśl bez zmian

Koszt przejazdu autostradą A2 na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian, co oznacza, że kierowcy samochodów osobowych nadal płacą 18 zł za przejechanie 106 km. Na tym odcinku cena przejazdu motocyklem również wynosi 18 zł, koncesjonariusz podkreśla, że stawki te są ustanowione przez Ministerstwo Infrastruktury.

Przyczyną podwyżki cen za przejazd autostradą A2 jest wysoka inflacja

Spółka Autostrady Wielkopolskie podkreśla również, że obecna podwyżka jest niższa od inflacji.

Obecna podwyżka jest już drugą w tym roku. Poprzednio stawki wzrosły w marcu 2023 roku i była to wówczas trzecia podwyżka w ciągu 15 miesięcy. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Autostrada A2 | Autostrada Wielkopolska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy