Reklama

Najwięksi sprzedawcy samochodów w Polsce

36,77 proc. wyniósł w zeszłym roku udział 50 największych firm dilerskich w całej sprzedaży samochodów w Polsce. Wskaźnik ten jest jednym z najwyższych na rynkach europejskich.

Lista największych polskich grup dealerskich i dealerów samochodów TOP50 została przygotowana przez firmę doradczą DCG Dealer Consulting oraz Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar. Listy takie są publikowane corocznie na wszystkich rozwiniętych rynkach dealerskich świata m.in. w USA, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Włoszech czy Holandii.

Jak wynika z opracowania, w ubiegłym roku udział pierwszych 50 firm w całej sprzedaży samochodów na polskim rynku zwiększył się o kolejne 2,69 punktu procentowego i wynosi obecnie 36,77 procenta.

Reklama

Autorzy raportu zauważają, że zjawisko dynamicznej konsolidacji, jakiego jesteśmy aktualnie świadkami na polskim rynku, jest zdecydowanie odrębne od tego, co dzieje się na innych europejskich rynkach dealerskich np. brytyjskim czy niemieckim, gdzie wskaźnik konsolidacji uległ w ostatnim roku niewielkiemu obniżeniu.

Ich zdaniem, głównym powodem tak szybkiej konsolidacji polskiego rynku jest ponadprzeciętna aktywność największych firm dealerskich w otwieraniu nowych placówek i pozyskiwaniu nowych marek do swojej oferty handlowej.

"Nic także nie wskazuje dziś na to, że trend wzrostowy wskaźnika miałby ulec osłabieniu w tym roku, zwłaszcza w kontekście faktu, że polski rynek powoli wkracza w drugą fazę konsolidacji, w której przejęcia będą dokonywać się w kręgu największych polskich dealerów" - prognozuje opracowanie. Według jego prognoz poziom 40 procent całości rynku może zostać osiągnięty za 2-3 lata.

W zeszłym roku 50 największych firm dealerskich odnotowało 7,43-proc. wzrost sprzedaży, ponad dwukrotnie więcej niż wzrost dla całego rynku, który wyniósł 3,22 proc.

Największym dealerem na polskim rynku pozostaje krakowska firma Polska Grupa Dealerów, która w zeszłym roku sprzedała 12 tys. 334 sztuki aut. Drugi na liście warszawski Carserwis SA sprzedał 5813 samochodów. Trzecie miejsce przypadło poznańskiej grupie dealerskiej Krotoski-Cichy ze sprzedażą 5514 samochodów.

Według danych autorów raportu na polskim rynku motoryzacyjnym działa ponad 1000 firm dealerskich.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wskaźnik | 50+

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy