Reklama

Diesel coraz droższy. Co będzie w przyszłym roku?

Ceny diesla są coraz wyższe, drogo jest także w całej Unii Europejskiej - wynika z danych biura maklerskiego Refleks, które obserwuje rynek paliwowy.

Według analityków biura, na krajowym rynku paliw nie widać spadku cen, dlatego - w ich opinii - trzeba się pogodzić z wysokimi cenami podczas najbliższych świąt.

Średnie ceny oleju napędowego w Polsce zbliżają się do poziomu 5,60 zł za litr. W ostatnim tygodniu diesel podrożał średnio 3 grosze za litr, a jego średnia cena wynosi 5,59 zł za litr.

Analitycy Refleksu dodają, że ceny paliw w naszym kraju są bardzo zróżnicowane - dla przykładu olej napędowy kupimy zarówno po 5,40, jak i 5,69 zł.

W Unii Europejskiej ceny diesla wahają się między 5,35 zł w Bułgarii, a 7,34 zł w Wielkiej Brytanii. Dla porównania za nasza wschodnią granicą zatankujemy olej napędowy poniżej 3 złotych za litr.

Reklama

Ceny benzyny 95 w Polsce pozostają średnio 15 groszy za litr niższe od cen diesla i różnica ta może zwiększyć się od nowego roku ze względu na podwyżkę akcyzy dla oleju napędowego.

Na stabilnym poziomie 2 złotych 84 groszy za litr pozostają ceny autogazu.

Według analityków Refleksu w kolejnych dniach nie powinniśmy obserwować większych zmian detalicznych cen paliw na krajowym rynku, tym bardziej, że na rynku hurtowym w ostatnim tygodniu ceny pozostawały stabilne. W skali tygodnia hurtowe ceny benzyny i oleju napędowego spadły zaledwie około 2 grosze za litr.

IAR/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: refleks | Co będzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje