Będzie taniej!

W przyszłym tygodniu średnia cena oleju napędowego na stacjach może spaść o 4-5 groszy na litrze, a średnia cena benzyny o około 2 grosze - uważa Urszula Cieślak z biura Reflex, monitorującego rynek paliw.

"Biorąc pod uwagę, że nie wszyscy już w przyszłym tygodniu zareagują na zapowiadane obniżki cen u producentów, można się spodziewać średniej zniżki cen w przypadku benzyny na poziomie 2 gr, a w przypadku oleju napędowego o 4-5 gr na litrze" - powiedziała Cieślak.

Grupa Lotos zapowiedziała od soboty, 18 września, obniżki cen benzyny o 3-4 grosza na litrze i cen oleju napędowego o 7 groszy na litrze. Według biura Reflex podobnej decyzji można spodziewać się ze strony PKN Orlen.

Cieślak powiedziała, że obniżki cen u krajowych producentów to efekt spadku cen ropy na rynkach światowych po decyzji OPEC o zwiększeniu wydobycia.

Reklama

Podczas środowego spotkania OPEC członkowie kartelu zgodzili się na zwiększenie od 1 listopada oficjalnych limitów wydobycia ropy naftowej o 1 mln baryłek dziennie.

"Te zapowiedzi tylko na krótko spowodowały spadek cen. Już dzisiaj obserwujemy odbicie w górę cen paliw gotowych i ropy. Czynnik pozaekonomiczny, czyli kolejny huragan w rejonie Zatoki Meksykańskiej powoduje, że rynek znowu reaguje nerwowo" - powiedziała Cieślak.

"W dalszym ciągu cena ropy będzie się utrzymywała na poziomie powyżej 40 USD, a co za tym idzie nie pozwoli na trwałą tendencję spadkową" - dodała.

Zdaniem Cieślak, oprócz huraganów, na nerwowość na rynku ropy wpływa również niestabilność na Bliskim Wschodzie.

Spodziewane skokowe wahania cen ropy na świecie są w Polsce łagodzone poprzez mocny kurs złotego wobec dolara. "Jeżeli złoty będzie nadal tak mocny jak obecnie, to będzie nas chronił przed zwyżkami cen i minimalizował skale niektórych podwyżek" - powiedziała Cieślak.

Poniżej średnie ceny detaliczne paliw (w zł za litr) 16 września 2004 roku, na podstawie danych biura Reflex:

       Uniwers. 95 Superplus 98  Euro 95   ON
PKN Orlen   3,84      4,03    3,85    3,33
prywatni    3,81      3,95    3,78    3,27
St. Lotos  3,75-3,88   3,95-4,09  3,75-3,87 3,27-3,35
średnia    3,82      3,97    3,80    3,29
Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grosze | obniżki cen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy