Wiek i miejsce zamieszkania – co wpływa na wysokość składki OC?

Jeździsz ostrożnie i nie tracisz zniżek za wyrządzone na drodze szkody? Choć to jeden z podstawowych parametrów, decydujących o wysokości składki, czynników wpływających na cenę ubezpieczenia OC jest o wiele więcej. Często takich, o których większość z nas nigdy by nie pomyślała. Dokładne zapoznanie się z nimi to spora szansa na obniżenie obowiązkowego kosztu związanego z posiadaniem własnego samochodu.

Prezentacja partnera

Ustalanie wysokości składki ubezpieczenia OC jest indywidualną kwestią każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. W tym zakresie nie ma żadnych narzuconych odgórnie wytycznych. W praktyce oznacza to, iż wysokość składki może (i często tak właśnie jest!) różnić się w zależności od tego, z usług którego ubezpieczyciela skorzystamy. Każdy z nich samodzielnie kalkuluje ryzyko w oparciu o konkretne kryteria. To przede wszystkim czas bezszkodowej jazdy, przebieg pojazdu i pojemność silnika, ale też kilka innych zdecydowanie mniej oczywistych (by nie powiedzieć: zaskakujących) parametrów.

Reklama

Nie tylko bezszkodowa jazda i rodzaj samochodu wpływają na wysokość składki OC

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy również od potencjalnego ryzyka spowodowania szkody przez konkretnego posiadacza pojazdu. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe uzna, że jest takie ryzyko, składka będzie wyższa. Prowadzić to może do pozornych paradoksów, kiedy dwie osoby dostaną do zapłaty różne składki za ten sam model samochodu. Wynika to z faktu, że rodzaj samochodu nie jest decydującym czynnikiem, który jest brany pod uwagę.

Większe znaczenie ma wiek, a także to, jak długo dana osoba posiada prawo jazdy. Równie ważna pozostaje historia ubezpieczenia i szkód. Klient, który miał szkody na swoich polisach może się spodziewać wyższej składki niż klient, który takich szkód nie miał. Tutaj trudno mówić o zaskoczeniu. Pewną niespodzianką może być natomiast fakt, iż cena OC zależna jest także od... adresu zamieszkania ubezpieczającego auto.

Wytłumaczenie tej pozornie zagadkowej kwestii pozostaje jednak bardzo proste. Otóż jeżeli mieszkamy w niewielkiej miejscowości, ryzyko spowodowania przez nas kolizji maleje. Natomiast w momencie, gdy na co dzień przemieszczamy się po sporych rozmiarów mieście - ryzyko rośnie. Wynika to wprost z danych statystycznych dotyczących liczby wypadków na danym terenie.

Zbierasz punkty karne? Zapłacisz więcej za OC

Nie wszyscy właściciele pojazdów mają także świadomość, iż wyższą składkę za ubezpieczenie OC zapłacą nie tylko ci kierowcy, którzy doprowadzili do stłuczki, wypadku bądź innego zdarzenia drogowego. Ale też ci, którzy... otrzymali mandat, a wraz z nim punkty karne.

Wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu, przekroczenie dozwolonej prędkości, przejechanie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu - wszystko to może skończyć się nie tylko nałożoną przez policję grzywną, ale także wpłynąć na wysokość polisy OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwiększają wysokość składki zwłaszcza w momencie popełnienia poważnych wykroczeń czy wręcz przestępstw, takich jak choćby prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających czy bez ważnego prawa jazdy.

Dlaczego? Ponieważ obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają wgląd do informacji o ilości punktów karnych, zgromadzonych w dniu zawierania umowy. Innymi słowy, to, ile zapłacimy za OC, w dużym zakresie zależy od nas samych. Bezpieczna jazda czy wybieranie samochodów z silnikami o niskiej pojemności i umiarkowanej mocy to proste sposoby na oszczędność.

Znalezienie atrakcyjnego ubezpieczenia OC nie musi być wyzwaniem

Jak szybkie i wygodne może być poszukiwanie oferty OC przez internet widać na przykładzie LINK4. Dość powiedzieć, iż na stronie ubezpieczyciela wysokość przewidzianej dla nas składki poznamy w... ok. 20 sekund. Co więcej, nie tylko kupimy ją bez wychodzenia z domu, ale i otrzymamy wówczas dodatkową zniżkę za zakup polisy online.

Wspomnieć warto o dodatkowym bonusie, czyli uproszczonym procesie likwidacji ewentualnej szkody (BLS). W skład Pakietu OC w LINK4 wchodzi ponadto Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony (pomoc drogowa w razie wypadku zjawi się w ciągu ok. 30 minut).

Jednocześnie warto mieć świadomość, iż wyłącznie oszczędność nie powinna być jedynym argumentem decydującym o wyborze ubezpieczyciela.

 

Prezentacja partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy