Tylko do końca roku...

Ministerstwo Infrastruktury nie przewiduje przesunięcia upływającego 31 grudnia br. terminu wymiany praw jazdy wydanych w okresie od 1 stycznia 1984 r. do 30 kwietnia 1993 r.

Nie ma co liczyć na to, że obecnie, podobnie jak to było w 2002 r., przedłużony zostanie np. o 3 miesiące termin wymiany praw jazdy. Według MI, z doświadczeń z tamtego okresu wynika, że tylko w nieznacznym stopniu przedłużenie terminu wymiany złagodziło występujące problemy, np. duże kolejki oczekujących. Spowodowało to natomiast przesunięcie obciążeń dla wydziałów komunikacji z grudnia 2002 r. na marzec 2003 r.

Od 1 sierpnia 2000 r. można wymieniać prawa jazdy niezależnie od daty ich uzyskania, co oznacza, że dla praw jazdy wydanych między 1 stycznia 1984 r. a 30 kwietnia 1993 r. okres wymiany trwał ponad 4 lata.

Reklama

Przepisy zezwalają na złożenie wniosku o wymianę prawa jazdy za pośrednictwem poczty. Natomiast odbiór nowego dokumentu powinien nastąpić osobiście, w celu sprawdzenia zgodności danych i unieważnienia posiadanego dotychczas prawa jazdy.

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że nie ma zakazu pobrania formularza wniosku o wymianę prawa jazdy poprzez internet. Jest on dostępny na stronie internetowej MI jako załącznik do rozporządzenia w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami. Ponieważ jednak druk ten podlega w dalszej obróbce skanowaniu i przesłaniu za pośrednictwem łącz satelitarnych i ze względu na określone wymagania w całym procesie wydawania praw jazdy, MI sugeruje posługiwanie się wytworzonym przez siebie formularzem, który bezpłatnie i bez kolejki dostępny jest w każdym wydziale komunikacji. Kierowca, który nie wymieni starego prawa jazdy, nie będzie mógł się nim posługiwać, ponieważ straci ono ważność, i do momentu wydania nowego dokumentu nie będzie mógł prowadzić pojazdu.

Porozmawiaj na Forum.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: infrastruktura | prawo jazdy | Ministerstwo Infrastruktury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy