Reklama

Stare samochody też są bezpieczne?

Statystyki są tragiczne. Polskę cechuje jedna z najwyższych w Europie liczba ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na tysiąc wypadków.

Jako powód takiej sytuacji podaje się często wiek samochodów, którymi najczęściej poruszają się Polacy.

Okazuje się jednak, że stare samochody nie muszą od razu być niebezpieczne. Dowodem tego może być kolizja, na miejscu której był reporter INTERIA.PL.

Jak widać, na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, ford escort uderzył w bok opla astry. Oba samochody czasy największej świetności miały już dawno za sobą, można powiedzieć, że prezentowały pod tym względem średni polski poziom, czyli ich wiek oscylował wokół 10 lat.

Kierowcy obu samochodów wyszli ze zdarzenia praktycznie bez szwanku, drzwi (poza całkowicie zniszczonymi w oplu) dały się otworzyć, a interwencja straży pożarnej ograniczyła się do neutralizacji rozlanego na asfalcie oleju.

Warto również zauważyć, że mimo słusznego wieku, w obu samochodach zadziałały poduszki powietrzne.

Reklama

Oczywiście nie znamy prędkości z jaką doszło do zderzenia, co nie przeszkadza stwierdzić, że np. w fordzie zgodnie z założeniami zniszczeniu uległa głównie strefa zgniotu, zaś kabina pasażerska pozostała praktycznie nienaruszona.

Zapewne sytuacja zmieni się drastycznie podczas zderzenia, do którego dojdzie podczas jazdy z większą prędkością. Wtedy przewaga nowych aut, wyposażonych w większą liczbę poduszek powietrznych, pasy bezpieczeństwa z pirotechnicznymi napinaczami i ogranicznikiem napięcia czy wzmocnienia boczne bardziej się uwidoczni. Aczkolwiek nie zapominajmy, że od pewnej prędkości nawet najbezpieczniejszy samochód już nic nie pomoże...

Zjedź na pobocze.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy