Reklama

Do piratów drogowych

Jestem jak uważam doświadczonym kierowcą jeżdżącym dosyć dynamicznie i szybko.

Chciałbym tutaj przedstawić swoje zdanie na ten temat. Nie mogę już czytać o tym, że najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Na pewno ma ona jakiś pośredni wpływ na zdążenia, ale bez przesady - pisze do nas Czytelnik. Oto cały list.

Uważam, że to jest najłatwiejsze tłumaczenie zdarzeń przez policję. Moim zdaniem na naszych drogach będzie bezpieczniej, jeżeli zacznie się tłumaczyć kierowcom na kursie jazdy zasady fizyki i trochę mechaniki nie wspomnę o kulturze jazdy i wyobraźni, (czyli umiejętności przewidywania zdarzeń).

Reklama

Otóż sprawa wygląda tak: na kursie, dla pilotów tłumaczy się, na jakiej zasadzie samolot się unosi i jakie czynności maja wpływ na zachowanie samolotu w powietrzu wiec można wytłumaczyć kierowcom, co to jest siła odśrodkowa tarcie przyczepność itd.

Ludzie wsiadają do nowych aut wyposażonych w abs esp nowe opony i myślą że ich auto nie podlega już prawom fizyki. Większość kierowców powinno uświadomić siebie wreszcie że nie każde auto nadaje się do szybkiej jazdy (mam tu na myśli kierowców nowych samochodów, którzy swoje życie powierzają w ręce poduszek powietrznych i urządzeń kontroli trakcji i hamowania). Mam też swoje zdanie na temat tych bajerów typu abs i esp sądzę, że te urządzenia usypiają tylko czujność kierowcy.

U nas w kraju nigdy nie będzie lepiej, jeżeli wreszcie nie zmienią się te elementy:

a. kultura kierowców (pamiętajcie nie jesteście sami na drodze)

b. brak wyobraźni (wpajać to już na kursie jazdy)

c. minimalna wiedza na temat zasady działania pojazdu podczas ruchu na drodze (fizyka, mechanika)

Bez sensu jest karanie słabo wyszkolonych kierowców; trzeba zabrać się za początek czyli kurs i egzamin.

Może za dużo wymagam, ale uczmy na kursie chociaż kultury jazdy i trenujmy nowych kierowców w zakresie przewidywania zdarzeń na drodze na pewno będzie mniej wypadków.

Do piratów drogowych. Panowie zastanówcie się czy wasze auto nadaje się do szybkiej jazdy i czy wasze umiejętności są wystarczające. Zastanówcie się też nad tym czy warto ryzykować życie innych ludzi dla poprawienia sobie samopoczucia dzięki szybkiej jeździe.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: auto | pirata drogowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy