Złomowanie auta i wyrejestrowanie. Jak to zrobić krok po kroku?
Jeśli w waszym garażu od dłuższego czasu stoi samochód, który jest zepsuty lub po prostu stanowi zagrożenie w ruchu drogowym, warto pomyśleć o tym, aby się go pozbyć. Złomowanie auta to jedno z rozwiązań, które najczęściej wybierają Polacy, by pozbyć się kłopotu i jednocześnie nie ponosić dodatkowych kosztów ubezpieczenia bezwartościowego pojazdu.
Wielu kierowców posiada zepsute, wyeksploatowane samochody, których naprawa niejednokrotnie przewyższa nawet wartość samochodu. Niestety, nie możemy tak po prostu zawieźć pojazdu na złomowisko.
Złomowanie auta to szereg procedur, które należy spełnić, aby uniknąć poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.
Trzeba podkreślić, że właściciel samochodu nie może przestać płacić ubezpieczenia OC, nawet jeśli pojazd przez wiele miesięcy stoi na parkingu, czy w przydomowym garażu.
Jeśli nie chcemy dłużej ponosić kosztów, najpierw należy auto wyrejestrować w wydziale komunikacji. Aby to jednak zrobić, musimy mieć ku temu bardzo solidne podstawy.
Na pytanie kiedy można wyrejestrować samochód, odpowiada art. 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
Samochód może zostać wyrejestrowany przez organ właściwy na wniosek właściciela, gdy:
- pojazd zostanie przekazany do stacji demontażu lub do punktu zbierania pojazdów,
- dojdzie do kradzieży auta,
- pojazd zostanie zarejestrowany za granicą,
- pojazd zostanie zniszczony za granicą,
- kierowca utraci trwale pojazd bez zmiany własności,
- pojazd zostanie wycofany z obrotu.
W Polsce kierowcy najczęściej w formularzu o wyrejestrowanie pojazdu jako przyczynę podają "złomowanie auta na stacji demontażu".
Złomowanie auta to nie tylko odstawienie pojazdu do punktu demontażowego. Zanim jednak oddamy nasz samochód do stacji demontażu lub zbierania pojazdów, warto sprawdzić, czy dana firma działa w pełni legalnie i czy posiada zezwolenie na działalność od marszałka województwa.
Aby złomowanie samochodu było w pełni legalne, zabierzmy ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport), a także dowód rejestracyjny auta, kartę pojazdu oraz wszelkie dokumenty, które będą stanowiły potwierdzenie danych.
Złomowanie auta będzie możliwe tylko wtedy, gdy pojazd będzie posiadał numer VIN, numer nadwozia, ramy lub podwozia.
Kierowcy muszą pamiętać, że to właśnie stacja demontażu unieważnia w pełni dowód rejestracyjny, tablice oraz kartę pojazdu. Przy złomowaniu auta otrzymamy oświadczenie, że wyżej wymienione dokumenty zostały unieważnione, a pojazd został zezłomowany.
Zaświadczenie potwierdzające złomowanie auta zawsze jest wydawane w trzech egzemplarzach — dla właściciela pojazdu, dla właściciela stacji demontażu oraz dla wydziału komunikacji.
Jeśli zdobędziemy wszystkie potrzebne dokumenty, wówczas w ciągu 30 dni możemy udać się do urzędu, w którym zarejestrowaliśmy nasze auto.
Jeśli zezłomowaliśmy samochód i wyrejestrowaliśmy go w urzędzie, wtedy odpowiedzialność ubezpieczyciela jest zakończona. Zgodnie z ustawą wraz z momentem wyrejestrowania auta ubezpieczenie OC ulega całkowitemu rozwiązaniu. To dobra wiadomość dla kierowców, bo możemy wówczas starać się o zwrot składki, która nie została wykorzystana. Warto wiedzieć, że ubezpieczyciel sam nie odda należnej składki. Należy go niezwłocznie poinformować o fakcie wyrejestrowania samochodu.
Wielu właścicieli aut szuka informacji, jak można otrzymać zwrot składki OC. Wystarczy, że wyślemy oficjalne pismo w tej sprawie — drogą mailową lub poprzez specjalny panel klienta.
Aby dobrze napisać taki wniosek, powinniśmy zawrzeć w nim następujące informacje:
- miejsce i data sporządzenia dokumentu,
- dane osobowe i adresowe właściciela oraz numer PESEL,
- numer polisy,
- dane dotyczące pojazdu,
- dane ubezpieczyciela,
- informacja o wyrejestrowaniu auta,
- numer rachunku bankowego.
Wielu kierowców pyta w internecie, kto komu płaci za złomowanie auta. Zazwyczaj to właściciele aut otrzymują pieniądze za wrak. Kwota za złomowanie auta waha się od 300 do 500 zł. Jeśli jednak nasz samochód będzie niekompletny, na przykład jest po wypadku, kolizji, kradzieży części albo masa pojazdu będzie wynosiła mniej niż 90% masy nowego pojazdu, to prawdopodobnie stacja demontażu pobierze od nas specjalną opłatę.
Zazwyczaj taki koszt dla właściciela auta nie jest wyższy niż 10 zł za każdy brakujący kilogram.
Złomowanie auta niesie ze sobą szereg korzyści dla kierowców. Nie dość, że nie będziemy musieli płacić drogiego ubezpieczenia, to dodatkowo zyskamy miejsce w garażu, np. na nowe auto lub rozbudowę domowego warsztatu. W przypadku starszych niezbyt wartościowych pojazdów, uda nam się odzyskać część zainwestowanych w zakup pieniędzy. Ważne jest, abyśmy przestrzegali wszystkich zasad złomowania auta i nie zapomnieli o zgłoszeniu tego faktu do wydziału komunikacji w urzędzie.
Jeśli nie posiadamy dowodu rejestracyjnego posiadanego samochodu, to możemy mieć nie lada kłopot na stacji demontażu. Zezłomowanie auta będzie jednak możliwe, jeżeli w wydziale komunikacji pokażemy zaświadczenie z policji, które potwierdzi przyczynę utraty kluczowego dokumentu.
Na podstawie tego poświadczenia, otrzymamy duplikat dowodu rejestracyjnego.