Zamarznięte od środka szyby w aucie – jak sobie z tym poradzić?

Zamarzające albo zawilgocone od środka szyby to problem, z którym najczęściej mierzą się kierowcy parkujący zimą swoje auta na zewnątrz. Na szczęście są sposoby na to, by temu zaradzić.

Zamarznięte od środka szyby to problem nie tylko irytujący, ale też stwarzający zagrożenie. Zdarzają się bowiem wypadki, kiedy kierowca w aucie z zamarzniętą szybą w wyniku słabej widoczności doprowadza do kolizji. O ile usunięcie śniegu czy podgrzanie zewnętrznej części szyby dość szybko rozwiązuje problem, o tyle zaparowana lub zamarznięta czy zawilgocona szyba od środka może stanowić większe wyzwanie do usunięcia.

Co sprawdzić, aby wyeliminować problem zamarzających szyb?

Dobrze jest skontrolować jakość uszczelek i w razie ich uszkodzeń je wymienić. Jeśli uszczelki są uszkodzone do wnętrza z pewnością dostaje się wilgoć. Zapach płynu do spryskiwaczy może z kolei wskazywać na to, że płyn wycieka z nieszczelnego przewodu. Dobrze też zajrzeć do bagażnika, w którym może zbierać się wilgoć - najczęściej we wnęce na koło zapasowe. W tym wypadku może dojść jeszcze do korodowania elementów auta. Do tego istotna jest kontrola i ewentualnie wymiana filtra kabinowego. Także serwis klimatyzacji (czyszczenie, odgrzybianie, nabicie) może pomóc. Zimą lepiej zrezygnować z materiałowych/filcowych dywaników, w których może gromadzić się wilgoć - dobrze wymienić je na gumowe. Łatwiej je też będzie utrzymać w czystości.

Reklama

Jak zapobiec zamarzaniu szyb od środka?

Przed zimą, a nawet jesienią, dobrze dokonać przeglądu klimatyzacji. Wymiana dywaników na gumowe sprawi, że wilgoć nie będzie w nie wsiąkać, z gumowych dywaników łatwiej też pozbyć się brudu i śniegu. Przed wejściem do auta należy dobrze wyczyścić buty ze śniegu i nie pozwolić, by ten dostał się do kabiny. Warto skontrolować też stan kanałów odpływowych na nadwoziu, zwłaszcza na podszybiu, gdzie często osadzają się brud czy liście. Nie zaszkodzi regularne czyszczenie szyby od środka, bowiem wilgoć łatwiej osadza się na drobinkach kurzu czy tłuszczu. Poza tym wskazane jest od czasu do czasu przewietrzyć wnętrze auta. 

Oczywiście, jeśli dojdzie już do zamarznięcia szyby od środka, dobrze jest włączyć nawiew i skierować go na szybę, ale po tym, jak woda się roztopi, trzeba dokładnie wytrzeć deskę rozdzielczą, w przeciwnym razie problem szybko się powtórzy. Błędem jest stosowanie odmrażacza w kabinie, gdyż może on zawierać nieprzyjemne i niezdrowe dla nas substancje. Pamiętajmy, że odmrażacze do szyb/zamków powinny być stosowane tylko na zewnątrz, a przed ich użyciem trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją.

Pochłaniacz wilgoci - tani sposób na zamarzające od środka szyby

Pochłaniacze wilgoci do kabiny kosztują kilkadziesiąt złotych, ale pozwalają w skuteczny sposób pozbyć się jej z wnętrza auta. Taką torebkę ze specjalnym granulatem wystarczy zawiesić w bezpiecznym miejscu, by szybko "wchłonęła" wilgoć, dzięki czemu szyby nie powinny już zamarzać. Można też używać specjalnego środka "anti-fog" w sprayu na szybę, ale jego skuteczność mierzy się w dniach, a nie tygodniach. Z kolei domowym sposobem na wilgoć jest skarpeta ze żwirkiem dla kota. Pochłania on nie tylko wilgoć, ale też przykre zapachy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: porady dla kierowców | mróz | szron | zamarznięte szyby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy