Za kierownicę już od 14 roku życia. Prawo jazdy dla nastolatków

Gdy warunki pogodowe nie dopisują, komunikacja miejska zawodzi, a rodzice nie są w stanie zapewnić "podwózki", alternatywą dla nastolatka może być własne auto. I to już od momentu, gdy skończy 14 lat. Musi tylko zdobyć prawo jazdy kategorii AM.

Podstawówkę zwykle wybiera się w okolicy domu, by dziecko mogło samo bez problemu docierać na miejsce i wracać ze szkoły. Ze szkołą średnią bywa już trudniej - nie zawsze interesująca placówka, dopasowana do zainteresowań młodego człowieka znajduje się w zasięgu porannego spaceru. Tam, gdzie trudno dotrzeć rowerem i nie można liczyć na komunikację miejską, rozwiązaniem może być lekki czterokołowiec. I wcale nie chodzi o quada.

Samochód dla 14-latka na prawo jazdy kategorii AM

Zgodnie z obowiązującym prawem, w Polsce nie da się już zrobić karty motorowerowej. Zastąpiło ją prawo jazdy kategorii AM. Upoważnia ono do poruszania się na motorowerze lub za sterami lekkiego czterokołowca

Reklama

Pojazd ten to namiastka samochodu - jego masa nie może przekraczać 350 kg, pojemność silnika - 50 cm3, a w przypadku modeli elektrycznych zamiast pojemności silnika barierą jest moc - 4 kW. Takie niewielkie pojazdy są domeną francuskich marek typu Aixam, Microcar czy Ligier. Rozpędzają się do ok. 45 km/h.

Kto może zrobić prawo jazdy kat. AM

Zdobycie prawa jazdy kategorii AM wiąże się z koniecznością zdania państwowego egzaminu - teoretycznego i praktycznego. Standardowa procedura obejmuje też ukończenie kursu w szkole jazdy. Uprawnienie to może zdobyć osoba, która ukończyła 14 rok życia, o ile uzyska pisemną zgodę opiekunów prawnych. Kurs można rozpocząć najwcześniej na 3 miesiące przed 14. urodzinami.

Samochód dla 16-latka na prawo jazdy kategorii B1

Dla starszych nastolatków ustawodawca przewidział możliwość poprowadzenia mocniejszych pojazdów. Mowa o uprawnieniach związanych z prawem jazdy kategorii B1. Dzięki nim 16-latkowie mogą wsiadać do czterokołowców o masie nie przekraczającej 400 kg i z silnikami o mocy do 15 kW, czyli 20,4 KM. Również w tym przypadku prym w produkcji odpowiednich pojazdów wiodą wspomniane francuskie marki. Procedura zdobywania prawa jazdy B1 jest zbliżona do procedury wyrabiania standardowego prawa jazdy kat. B. Wiąże się z koniecznością zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego w placówce WORD. 

Po zdobyciu odpowiednich uprawnień i zakupie odpowiedniego pojazdu, uczniowie szkół średnich zyskują dość odporny na warunki pogodowe i komfortowy środek transportu uniezależniający ich od komunikacji miejskiej czy podwózek rodziców.Przy okazji przyzwyczają się do drogowych warunków, z którymi będą się mierzyć jako dorośli kierowcy. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama