Wyjazd na majówkę. Co koniecznie trzeba sprawdzić w aucie?

Majówka to doskonała okazja na wyjazd samochodem i wielu Polaków z niej korzysta. Ale przed wyjazdem warto sprawdzić stan techniczny. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas kontroli i jakie narzędzia zabrać ze sobą w podróż na majówkę? Wyjaśniamy.

Wyjazd na majówkę. Sprawdź ciśnienie w oponach

Przygotowanie do podróży najlepiej zacząć od sprawdzenia stanu ogumienia i ciśnienia koła zapasowego / dojazdowego, ponieważ przebicie lub uszkodzenie opony może nam mocno skomplikować dalsze podróżowanie.

Najpierw należy zacząć od tego, czy w naszym samochodzie w ogóle znajduje się taki element wyposażenia. Wielu producentów w ramach oszczędności rezygnuje z dodawania go w standardzie. Zamiast tego znajdziemy zestaw naprawczy z kompresorem, który nie poradzi sobie w przypadku mocnego uszkodzenia opony.

W wielu autach koło zapasowe lub dojazdowe jest schowane w bagażniku, a czasami znajduje się na zewnątrz zamontowane w specjalnym koszu przy podwoziu. Często mechanizm opuszczania rdzewieje utrudniając do niego dostęp. Warto wcześniej to sprawdzić, aby wyjęcie koła w trasie nie było dużym problemem.

Reklama

Przy okazji warto zwrócić uwagę na stan wszystkich opon i poziom ciśnienia, aby w razie potrzeby je uzupełnić.

Co musimy mieć w aucie, by samemu zmienić koło?

Niezbędnym zestawem do wymiany koła w podróży jest podnośnik wraz z korbą oraz klucz pasujący do rozmiaru śrub. W wielu samochodach są montowane śruby antykradzieżowe, które wymagają zastosowania tzw. złodziejki. Warto sprawdzić przed podróżą, czy wszystkie te elementy znajdują się w naszym samochodzie. Dla spokoju warto sprawdzić na próbę przed podróżą, czy klucz wytrzyma odkręcanie śrub, które mogły zostać zapieczone.

Autem na majówkę. Co koniecznie sprawdzić pod maską?

Następnym punktem kontroli powinien być silnik. Warto w tym celu uruchomić jednostkę, a następnie wyjść na zewnątrz i dobrze osłuchać pracę jednostki napędowej. Wszystkie podejrzane dźwięki z okolic paska osprzętu powinny włączyć czerwoną lampkę w naszej głowie.

Poziom oleju w silniku oraz płynów eksploatacyjnych

Kolejną kluczową czynnością kontrola poziomu oleju silnikowego. Jeśli bagnet pokazuje minimalny poziom, trzeba go uzupełnić, ponieważ szybka jazda z pełnym obciążeniem sprzyja zwiększeniu jego zużycia. Na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą zapasowy litr oleju o odpowiednich parametrach (znajdziemy je w instrukcji lub karteczce serwisowej przy silniku).

Oprócz tego warto zerknąć na zbiornik płynu chłodniczego i hamulcowego. Każdy ubytek powinien zostać uzupełniony. Tym bardziej, że ciepła aura może szybko odsłonić niedostatki tych płynów i spowodować awarię samochodu.

Wyjazd na majówkę? Konieczna kontrola zawieszenia

Możemy na szybko sprawdzić zawieszenie pod kątem luzów prostą metodą garażową. Wystarczy, że złapiemy za koło i spróbujemy nim poruszyć w kilku płaszczyznach. Podczas mocowania się z kołem powinny się ujawnić luzy na sworzniach wahaczy lub łożyskach. W przypadku ich wykrycia konieczna będzie wizyta w serwisie i dokładniejsze sprawdzenie zawieszenia.

Ubezpieczenie assistance

Żeby zapewnić sobie odrobię więcej spokoju, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia assistance. Zwykle podstawowy pakiet jest oferowany przy zakupie OC, ale zapewnia on holowanie pojazdu maksymalnie do kilkudziesięciu lub kilkuset kilometrów w bardzo ograniczonych warunkach. W tym celu warto skontaktować się z ubezpieczycielem i dopasować polisę pod kątem naszego wyjazdu. W szczególności, gdy jedziemy za granicę.

Co zabrać do samochodu w długą podróż?

Zanim wyruszymy w podróż warto przygotować sobie specjalną listę przedmiotów, które mogą nam się przydać podczas nieoczekiwanej przygody. Warto wydrukować sobie taką listę i schować w samochodzie na wypadek przygotowań w przyszłości.

Niezbędne przedmioty na długą podróż samochodem:

  • apteczka samochodowa,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • kamizelka odblaskowa,
  • szmatka lub ręcznik papierowy,
  • rękawice,
  • papier toaletowy,
  • wzór oświadczenia sprawcy wypadku
  • dodatkowe bezpieczniki,
  • zapasowe żarówki,
  • opaski zaciskowe,
  • taśma wzmocniona,
  • nożyk,
  • latarka, ładowarka do telefonu (pod USB lub 12V).
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: porady dla kierowców | majówka | podróż samochodem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy