Widziałeś tę naklejkę na słupku w aucie? Zawiera ważne informacje
Taka naklejka powinna znajdować się w każdym samochodzie. Kierowcy zwykle nie zwracają na nią uwagi, a to błąd bo zawiera sporo ważnych informacji przydatnych podczas codziennej jazdy. Gdzie szukać tej naklejki i co możemy się z niej dowiedzieć?
Nowoczesne samochody zawierają obszerne instrukcje obsługi, które opisują szczegółowo każdą funkcję i elementy wyposażenia. Jednak niektóre kluczowe informacje można znaleźć również wewnątrz samochodu.
Mowa o ukrytych naklejkach prezentujących różne wartości. Sprawdzamy, co oznaczają te liczby i dlaczego kierowca powinien zwrócić na nie szczególną uwagę.
Jedną z nich jest duża naklejka, która może być umieszczona tuż przy wlewie paliwa, ale także we wnęce drzwi na słupku środkowym. Znajdują się tam informacje na temat optymalnego ciśnienia powietrza w oponach. Wartości podawane przez producenta przydadzą się w momencie, gdy zauważymy zbyt niskie ciśnienie w jednym z kół lub profilaktycznie sprawdzimy stan ogumienia i ciśnienia we wszystkich kołach.
Odczytanie informacji zawartych na naklejce jest banalnie proste. Producenci często umieszczają na naklejce rysunek koła, a tuż obok pojawia się tabela, gdzie zaprezentowano właściwy poziom napompowania kół w zależności od obciążenia samochodu.
Znaki graficzne prezentujące liczbę osób oraz ilość przewożonego bagażu znajdują się przy wartościach ciśnienia w ogumieniu. Bardzo często te parametry różnią się w zależności od rozmiaru obręczy w danym egzemplarzu samochodu.
Odpowiedni poziom ciśnienia powietrza w ogumieniu to przede wszystkich kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Zbyt małe lub zbyt duże ciśnienie może negatywnie wpłynąć na prowadzenie samochodu na drodze, przyczepność oraz drogę hamowania.
Z kolei jazda ze zbyt niskim ciśnieniem w kołach zwiększy średnie zużycie paliwa, a jakiekolwiek odstępstwa od fabrycznych norm spowodują szybsze zużywanie się opon.
Sprawdzenie ciśnienia oraz napompowanie kół jest możliwe praktycznie na każdej stacji benzynowej. Warto zatem wyrobić sobie nawyk regularnego kontrolowania stanu i porównywania go z wartościami zaprezentowanymi na naklejce.