Warunki dobrej widoczności

Na widoczność z wnętrza auta wpływa pięć czynników: oświetlenie, przejrzystość szyby, praca wycieraczek i spryskiwaczy oraz lusterka wsteczne. Jak o nie dbać?

Aby poprawić widoczność nie potrzeba majątku. Największym wydatkiem jest wymiana przedniej szyby (polecamy wszystkim użytkownikom aut starszych niż 10-letnie). Pozostałe czynności są już w zasadzie "kosmetyką". Żadna z nich nie poprawia widoczności w sposób rewolucyjny, ale wszystkie razem gwarantują wyraźnie zauważalny efekt. Zdecydowaną większość z prezentowanych działań może wykonać we własnym zakresie nawet osoba, która nie ma zbyt dużego doświadczenia w naprawach samochodów.

Sprawne oświetlenie

Regulacja świateł
Nawet najlepsze światła nie spełniają swojego zadania, jeśli są źle wyregulowane. Warto odwiedzić stację diagnostyczną nie czekając na termin badania technicznego.

Odpowiednie żarówki
Jakość oświetlenia można poprawić, montując żarówki o zwiększonej wydajności (np. +50%). Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą się szybciej przepalić.

Reklama

Polerowanie reflektorów
Doskonałe efekty daje polerowanie reflektorów. Wystarczy specjalna pasta i szmatka. Idealnie, jeśli dysponujemy nakładką polerską na wkrętarkę bezprzewodową lub wiertarkę.

Przejrzysta szyba przednia

Wymiana szyby przedniej
Do wymiany szybę przednią kwalifikują trzy czynniki:

Zmatowienie: to typowy problem aut mających ponad 10 lat. Ich użytkownicy nie zdają sobie często sprawy jak bardzo poprawi się widoczność po wymianie szyby.
Porysowanie: rysy nie przesłaniają widoczności, ale denerwują kierowcę i rozpraszają go.
Pęknięcia w obszarze widzenia:
to już bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa jazdy. W razie kontroli drogowej można nawet stracić dowód rejestracyjny auta.

Naprawa odprysków
Drobne odpryski lub początki pęknięcia szyby w polu widzenia kierowcy należy jak najszybciej naprawić. Zapobiega to powiększaniu się uszkodzenia i poprawia widoczność.

Nie poleruj przedniej szyby
Szyby przedniej nie wolno polerować w obszarach znajdujących się w polu widzenia kierowcy. Polerowanie szyby z jednej strony skutecznie usuwa zarysowania, z drugiej powoduje także skutki uboczne - tzw. "efekt soczewki". Okazuje się bowiem, że po wypolerowaniu szyby światło załamuje się w niej w taki sposób, że zniekształca widziany obraz. Utrudnia to prawidłową ocenę odległości oraz najzwyczajniej w świecie denerwuje.

Skuteczne wycieraczki

Piórko musi przylegać
Najtańsze pióra wycieraczek nie nadają się do samochodów z silnie wygiętą przednią szybą, ponieważ ich końce nie przylegają prawidłowo. Zły docisk może wynikać także ze zużycia lub zabrudzenia sprężyn ramienia.

Kąt musi być prawidłowy
Jeśli kąt ustawienia ramienia wycieraczki jest niewłaściwy, "skacze" ona po szybie, zamiast płynnie się prześlizgiwać. Niektóre serwisy mają specjalne urządzenia do kontroli kąta ustawienia ramienia wycieraczek.

Wydajny układ spryskiwania

Precyzyjna dawka płynu
Aby udrożnić dysze spryskiwaczy, należy przedmuchać je sprężonym powietrzem (dostępne na stacji benzynowej lub w postaci spreju w sklepach z akcesoriami komputerowymi), a następnie za pomocą szpilki wyregulować końcówki tak, aby płyn padał na centralną część szyby.

Ciśnienie spryskiwaczy
Jeśli zbiorniczek płynu do spryskiwaczy jest pełny, spryskiwacze drożne, a mimo to płyn ledwo pryska, to prawdopodobnie zużyła się pompka spryskiwaczy i nie wytwarza właściwego ciśnienia. Zamienniki najbardziej popularnych pompek kosztują taniej niż używane.

Widoczność do tyłu

Wkład lusterka
Popękane lub zmatowiałe lusterka tracą swoje właściwości. Wymieniać można same wkłady. Jedyną niedogodnością jest usunięcie starego elementu.

Ogrzewanie tylnej szyby
Niesprawne ogrzewanie tylnej szyby możemy naprawić klejąc specjalnym klejem przerwane połączenia elektryczne.

Jacek Ambrozik

Chemia kontra mróz - środki przydatne zimą

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy