Tabliczka znamionowa w samochodzie. Co zawiera i jak ją odczytać?
Tabliczka znamionowa, choć niepozorna, to z punktu widzenia prawa jest jednym z najważniejszych elementów samochodu. Przekazuje ona kluczowe informacje o pojeździe, a jej brak może wiązać się z niedopuszczeniem pojazdu do ruchu i wysokim mandatem. Gdzie znajduje się tabliczka znamionowa i jak ją odczytać?
Tabliczka znamionowa to niewielka płytka lub etykieta wykonana z materiału, który nie ulega szybkiej korozji oraz jest odporny na działanie wysokiej temperatury.
Pozwala na szybką identyfikację pojazdu i zapoznanie się z jego najważniejszymi cechami. Napisy na tabliczce są przeważnie grawerowane. Dzięki temu stają się trwalsze, a oprócz tego nie sposób je zmienić bez pozostawienia śladu.
Tabliczkę znamionową wykonuje się z odpornego materiału, np. ze stali nierdzewnej, mosiądzu czy aluminium. Może mieć rogi zaokrąglone lub zakończone ostrymi kątami. Według rozporządzenia Komisji UE nr 19/2011 montowana jest ona zazwyczaj nitami do elementu samochodu.
Dostępne są też tabliczki znamionowe pod postacią samoprzylepnej metalowej etykiety. Powinny one być zabezpieczone plombami. Jak wygląda tabliczka znamionowa? Może mieć różne wymiary, ale przeważnie jej długość nie przekracza 90-100 mm. Napisy powinny mieć wysokość nie mniejszą niż 4 mm w przypadku numeru VIN i 2 mm przy pozostałych danych.
Tabliczka znamionowa montowana jest w nowym pojeździe przez jego producenta. W innych sytuacjach umieszcza ją w samochodzie upoważniony do tego zadania przedstawiciel, np. pracownik stacji diagnostycznej.
Gdzie znajduje się tabliczka znamionowa? Ogólna zasada mówi, aby była przymocowana trwale w widocznym miejscu do elementu samochodu, którego nie można łatwo wymienić (np. nie mogą być to drzwi, klapa bagażnika czy maska). Informację o ulokowaniu tabliczki znamionowej w Twoim pojeździe znajdziesz w książce serwisowej producenta. Najczęściej mocuje się ją:
- na przedniej belce;
- na słupku przy drzwiach przednich;
- w bagażniku pod wykładziną.
To, jakie dane powinny być zawarte na tabliczce znamionowej samochodu, regulowane jest przez m.in. obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 października 2016 roku dotyczące warunków technicznych pojazdów i ich niezbędnego wyposażenia.
Jakie informacje zawiera tabliczka znamionowa zgodna z tymi przepisami? Obowiązkowo powinny się na niej kolejno znaleźć takie informacje jak:
- nazwa producenta;
- numer świadectwa homologacji;
- numer VIN pojazdu;
- maksymalna masa całkowita pojazdu;
- maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów dla pojazdów przeznaczonych do ciągnięcia przyczepy;
- maksymalne obciążenie osi - od przodu do tyłu.
Dodatkowo producent może umieścić na tabliczce znamionowej informacje o np. pojemności i mocy silnika, roku produkcji pojazdu czy kodzie lakieru. Powinny one pojawić się pod regulowanymi prawnie obowiązkowymi danymi, a także wyraźnie się od nich różnić.
Tabliczka znamionowa pojazdu to jego identyfikator, który sprawdzany jest każdorazowo podczas badania technicznego pojazdu. Jeśli samochód jej nie ma lub tabliczka okazuje się nieczytelna, pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu.
Co zrobić, gdy w pojeździe nie ma tabliczki znamionowej lub jest ona zniszczona? Należy wyrobić jej wersję zastępczą. Usługi takie świadczy wiele firm. Najpierw powinno się jednak uzyskać od diagnosty ze stacji kontroli pojazdów odpowiednie zaświadczenie.
Następnie w wydziale komunikacji należy wnioskować o zgodę na wykonanie i umieszczenie zastępczej tabliczki znamionowej. Możliwe jest to w przypadku, gdy stwierdzi się brak, utratę czy zniszczenie oryginalnej tabliczki lub dane na niej się zdezaktualizowały w zakresie cech identyfikacyjnych pojazdu. Koszt wydania decyzji to 10 zł. W przypadku pełnomocnictwa dodatkowo trzeba zapłacić 17 zł.
***